İsviçre’de Doktora Yapmak: Başvuru ve Kabul

Son zamanlarda bu konuyla ilgili çok soru aldığımdan, cevapların derli toplu durması ve ilerde kendi kendime “evet ya böyle olmuştu” demek için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Lisans yıllarımdan beri doktora yapmak istediğim belliydi. Yüksek lisansı bitirirken dünyanın her yerinde yaklaşık 20 doktora başvurusu yaptım. Dünyanın her yeri derken Kuzey Amerika’dan Singapur’a, Fransa’dan Hollanda’ya uzanan bir çeşitliliği kast ediyorum. Ancak bu başvuruları yaparken, İsviçre aklımın ucundan bile geçmiyordu. İsviçre hakkında bilgim çikolata, saat ve çakıdan ötede değildi, başkentini de sorsanız büyük ihtimalle Zürih derdim.

Oysaki dünyanın en iyileri arasındaki üniversiteleri, ücretsiz doktora başvuruları (genelde doktora programlarına başvurmak için bir ücret ödüyorsunuz) ve başvuruda TOEFL, GMAT vb. gibi sınavları istememesiyle yanı başımda duran bir vahaymış.

Benim tüm bunların farkına varmamsa gittiğim bir konferans sayesinde oldu. Şu anki tez danışmanımla sunumlarımız aynı oturumdaydı. Sunumlar sonrası, yaptığımız işler benzer olduğu için konuşmaya başladık. Bu konuşma esnasında doktora yapmak istediğimi, bunun için yer aradığımı söyledim. Şans bu ya, o da belki kendisinin bir pozisyonu olacağından bahsetti. Dönüşte hemen bir “tanıştığıma memnun oldum” epostası patlattım, arada kendimi hatırlattım, o da pozisyonu açılınca haber verdi ve doktoramın son senesindeyim (umarım!).

Peki başvuru süreci nasıl işliyor?

Öncelikle şunu bilmek lazım, İsviçre’de 10’u kantonal 2’si federal (EPFL ve ETH) olmak üzere toplamda 12 üniversite var. Benim tecrübem kantonal bir üniversite olan Lozan Üniversitesi ile. Diğer üniversitelerde ve bölümlerde süreç aynı veya farklı olabilir.

Bizim fakültede, başvuru öncelikle tez danışmanınız olmasını istediğiniz hocaya yapılıyor. Bizim bölümde istenen belgeler:

CV
Motivasyon mektubu
Lisans ve yüksek lisans transkriptleri
Referans mektubu
1 sayfalık araştırma önerisi

Fark edeceğiniz üzere, minimum not ortalamaları, GMAT puanları, dil belgeleri havada uçuşmuyor. Not ortalaması hocanın inisiyatifinde ama isteyeni henüz görmedim. İngilizce için dersleri takip edecek ve tez yazacak seviyede olmanız bekleniyor. Duruma göre İsviçre’nin dillerinden birini bilmeniz zorunlu, yahut zorunlu olmasa da lehinize olabilir.

Hoca başvuruları toplayıp, mülakatları yaptıktan sonra bir aday seçiyor. Seçtiği kişiyi ya projesiyle, ya da üniversitenin ona tanıdığı asistan hakkıyla fonlayacağını kabul etmiş oluyor (Üniversite her hoca için 1 asistan maaşı ödüyor ama dışarıdan projeleri, yani parası olan hocalar istedikleri kadar asistan alabilirler). Bu aşamada, eğer başka bir kurumdan aldığınız bursunuz varsa ya da sadece doktora yapmak istiyor, asistanlıkla ilgilenmiyorsanız işiniz daha kolay. Ancak o durumda, vize alırken banka hesabınızda yüklü bir meblağ olmalı ki, İsviçre’de kalmak istediğiniz süre boyunca kendinize bakabileceğiniz kanıtlayasınız (Ben başvururken bu miktar aylık 2000-2500 CHF civarındaydı). Daha sonra doktora programına kayıt için başvurunuzu hocanızla birlikte üniversiteye yapıyorsunuz. Bu aşamada, hoca sizinle çalışmayı istemiş ve maaşınızı ödeyecekken olumsuz bir yanıt alma ihtimaliniz oldukça düşük. Başlangıçta sadece asistan olarak çalışıp üniversitede kayıtlı doktora öğrencisi olmamanız da mümkün, ama bunu en fazla 6 ay yapabilirsiniz.

Üniversite de sizi kabul ettikten sonra; tebrikler! Artık üniversitede asistan olarak çalışan bir doktora öğrencisisiniz. Vize için başvurunuzu yeterince erken (en az 3 ay önce) yapmayı unutmayın!

6 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Ömer dedi ki:

  Teşekkür ederim. Merak ettiğim birçok konuyu açıklamışsınız. Çok faydası oldu.

  Beğen

 2. 12ay12yer dedi ki:

  Ise yaramasina sevindim. Basarilar!

  Beğen

 3. Sevde nur dedi ki:

  Merhaba,
  Asistan olmanın sonucunda okul ücreti ödenmiyor mu acaba. Bu asistanlık doktora dönemi boyunca devam edebilir mi? Bir de verilen aylık ücret, yaşam masraflarını karşılamaya yeterli oluyor mu acaba? Bu konuda biraz karışığım da. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Beğen

  1. 12ay12yer dedi ki:

   Asistanlik maasiniz tek kisi icin yasam masraflarini karsilamaya yeter, hatta artar.
   Okul ucreti bizim universitede donemlik 80 CHF , asistan olsaniz da bunu ödüyorsunuz.
   Asistanlik ve doktora ayni kontrat uzerinden ilerlemiyor. Sadece doktora yapip asistanlik yapmayabilirsiniz. Ya da (ilk 6 ay boyunca) sadece asistanlik yapip doktora yapmayabiliyorsunuz. Asistanlik kontrati 1+2+2 yillik olacak sekilde yapiliyor, yani teoride doktora boyunca devam edebilir. Istisnasi, kontratinizin yenilenmeyecegi bir durum yasamak olacaktir.

   Beğen

   1. Sevde nur dedi ki:

    Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu 😊

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s