Aylardan Nisan, Yerlerden Bursa: Alışveriş

Türkiye’de hemen hemen her şehrin, o şehre has meşhur bir şeyi vardır, bu da genelde kebaptır. Bu bilgimi, katılacağım bisiklet festivali için Yalova’da ne yenilir diye araştırırken, bu güzide şehrimizin de bir kebabı olduğunu öğrendiğimde pekiştirmiş, epey de şaşırmıştım.

Bursa deyince de akla ilk gelen pek tabii İskender kebap, onu geçelim. Gelelim Bursa’nın diğer meşhurlarına ve Bursa’ya gelirseniz nerelerde alışveriş yapıp, neler alabileceğinize.

Koza Han

1491 yılında yapılmış, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Koza Han, bugün Bursa’nın “tekstil şehri” olmasında büyük rol oynamış. Adından da anlaşıldığı gibi, handa zamanında ipek böceği kozaları satılırken, günümüzde ağırlıkla ipekten yapılmış tekstil ürünleri satılıyor. Çin’in rekabetçi gücünün etkisiyle Bursa üretimi ürünler bulmak iyice zorlaştı. Çin’de yapılanlarla karşılaştırdığınızda, Bursa yapımı ürünlerin fiyatları da daha yüksek. Önemsiyorsanız, ki bence önemli, alışveriş yaparken nerede yapıldığına ve aldığınız şeyin %100 ipek olduğuna dikkat edin.

Dükkanların çoğunda benzer ürünler olsa da, birkaç dükkan ürün çeşitliliğiyle farklılaşıyor. Dükkanlar arası fiyat karşılaştırmayı ve pazarlık yapmayı unutmayın. Benim favori dükkanım tam merdivenlerin yanında kalan dükkan, adını bilmiyorum ancak bir dahaki gidişimde öğrenip editleyeceğim. Kumaş satın almak içinse en çok çeşidi en uygun fiyata Bursa İpek’te bulursunuz.

Kağan Parfümeri

Ne Watson’s, ne Gratis ortada yokken, bizim Kağan Parfümeri’miz vardı. 1979 yılında açılan mağaza, yıllardır Bursa’da kozmetik ürünlerini en uygun fiyata satıyor. Şu anki durumda diğer zincir kozmetikçiler ile karşılaştırıldığında hala ucuz kalıyorlar mı bakmak lazım. Ancak çalışanları, satışlar üzerinden komisyon aldıkları için oldukça ilgili, aynı zamanda da bilgililer. Özellikle merkez mağaza olan Nalbantoğlu’ndaki yerlerinde kozmetiğe ek olarak pijama ve iç çamaşırı gibi şeyler de bulabilirsiniz.

Fabrika Satış Mağazaları

Bursa dedik, tekstil şehri dedik, şehirde 4100 firmada 80 bin kişi bu sektörde çalışıyor dedik (İlgili rapor için tık). Hal böyle olunca, dünya çapında pek çok farklı markaya üretim yapan bu fabrikaların, model denemelerini ya da 2. kalite ürünlerini sattıkları fabrika satış mağazalarından Bursamız’da epey var. Bunlardan ilki, yıllarca bütün Bursa’yı hem giydiren, hem de çarşaf, nevresim, bornoz gibi ürünleri sağlayan Yeşim Tekstil. Nike, Zara, Burberry, Calzedonia, Under Armour gibi firmalara üretim yapan Yeşim’in önceden şehir merkezinde pek çok mağazası vardı. Bunları kapattı, ancak hala satış mağazası olarak tuttuğu bir tanesi var. Yıllardır gitmedim, hala eskisi kadar cazip mi bilmiyorum ama yolunuz yakınlara düşerse bir deneyebilirsiniz. Gitmeden önce arayıp açık olup olmadıklarını sormakta fayda var (Telefon: 0224 280 86 00).

Organize Sanayi bölgesinde pek çok başka üretici de var, ama tabi turistik geziniz kapsamında karşınıza çıkacak yerler değiller. Özellikle ilgilendiğiniz ev tekstili, kumaş, perde gibi bir şeyler varsa, mağazası olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederim.

Pazarlar

Üst maddeyle oldukça alakalı olarak, Bursa’nın pazarları da epey renklidir. En ünlüsü ve “sosyetiği” cumartesi günleri kurulan İhsaniye Pazarı olmakla beraber, çarşamba günleri kurulan Ataevler Pazarı da ondan geri kalmaz. Aradığınız çoğu şeyi bulursunuz. Hatta cumartesi pazarının en ünlü tezgahlarından olan, elinizdeki elbisenin size beden olarak olup olmayacağını bir bakışta söyleyen ve ekseriyetle tutturan İsmail’in ünü diğer şehirlere bile taşmıştır (Manisa’dan haberi gelmişti). Kendisi, rutininde hangi gün nerede bilmiyorum ama artık Bursa’da bir de “exclusive” mağazası bulunmakta.

IMG_6146
Ataevler Pazarı’ndan bir fotoğraf. Yıl 2016.

 

*Bursa ile ilgili yazıların tümüne ulaşmak için buyrunuz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s