Bisiklet terörizmi, nazar ve “be careful what you wish for”

Danimarka denince akla bisiklet, bisiklet denince akla Danimarka geliyor. Her 10 kişiden 4’unun araba sahibi, 9’ununsa bisiklet sahibi olduğu, başkentinde her gün bisiklet üzerinde dünyanın çevresini 35 kere dönecek kadar mesafe katedilen bir ülkeden bahsediyoruz (Danimarka bisiklet istatistikleri için kaynağa tık). Hal böyle olunca, iki aylığına bu ülkeye gelmiş hevesli bir bisikletsever olarak ilk iş kendime bir bisiklet kiraladım.

Hatta ilgisini çekenler için kısaca kiraladığım yer hakkında da bilgi vereyim: Swapfiets! Delftli üç öğrenci arkadaşın kurduğu bir bisiklet kiralama şirketi. Aylık bir kiralama ücreti ödüyor ve gerisine karışmıyorsunuz. Bisikletiniz bozulursa olduğunuz yere gelip tamir ediyorlar, çalınırsa yenisini getiriyorlar. 1 günden fazla bisikletsiz kalmayacağınıza da söz veriyorlar. Kaliteyi tutturmak için tasarladıkları bisikletleri ürettiriyorlar, dolayısıyla kiraladıkları tüm bisikletler aynı ve ön tekerlekleri mavi.

Bisikletimi cumartesi günü kiralayıp bu fotoğrafı paylaştım, pazartesi sabahı da tıngır mıngır yola koyuldum. Kaldığım yer ve ofisim arasındaki mesafe 2 km, yaklaşık 10 dakikalık bir yol. Swapfiets kask kiralamadığı ve takmak zorunlu olmadığı için kaskım yok. “2 km’de başıma ne gelebilir ki?” diye düşünüyorum.

Burada bir parantez açıp iki bilgi vermem gerekiyor. İlki, Danimarka’daki bisiklet yolları hakkında. İsviçre ve Türkiye’de bisikletler genelde arabalarla aynı seviyeyi paylaşıyor ve şeritleri sadece yol çizgileri ile birbirinden ayrılıyor. Danimarka’da ise şöyle bir yapı var, dolayısıyla ters bir durumda kaçacak pek bir yer yok:

bike road
Kaynak: http://www.cycling-embassy.dk

İkincisi ise, o zamanlardaki yorgunluğumla ilgili. Sık seyahat edip sıkı çalıştığım bir dönem olduğundan, çok içerlerde bir yerde “Şöyle bir gün evden çıkmadan durabilsem, istersem çalışsam istersem kitap okusam ya da takılsam” diye bir düşünce geçiyor. Devamını hep birlikte izliyoruz.

Ofisime varmadan önceki son kırmızı ışıkta duruyorum. Herhalde bu yol, düzayak Aarhus’umuzun en eğimli yeri. Kırmızı ışık olmasa akıp gitmelik. Durduktan birkaç saniye sonra yerdeyim, bisikletim de üzerimde. Durmayan – ya da duramayan – bir bisikletli bana arkadan çarpıyor. Tamamen kendisi hatalı olduğu için özür kıyamet. Ben şoktayım ve cevap veremiyorum. Kırık, çıkık, sıyrık var mı diye kendimi yokluyorum ama yok gibi, iyiyim. Bu sırada özürler devam ediyor. Cevap vermiyorum çünkü ne diyeceğimi bilmiyorum. “Sorun yok” değil çünkü sorun var. Orada, o hızla gitmemesi gerekirdi. Diğer yandansa, kimse kaza yapmayı istemez. Üstelik muhtemelen kendisi de düştü. Bilerek yapılmış bir şey değil.

Bu hisler içinde kalkıp, zaten çok yakında olan ofisime yürümeye başlıyorum. Bana çarpan kişi de bir süre arkamdan yürüyor, daha sonra “Çok özür dilerim” diye bağırarak yanımdan bisikletiyle geçip gidiyor.

Birkaç morluk dışında bir sorunum yok, gayet iyiyim. Ofisteyim, sırt çantamdaki bilgisayarımı çıkarıp çalışmaya başlayacağım. Ama bilgisayar çalışmıyor! Gözlüklerim neyse ki gözümdeydi, gözlük kabım yamulmuş halde! Cebimdeki cep telefonum ise hasarsız. Evet, kendimi kontrol ettim, ama çantamdakileri kontrol etmek hiç aklıma gelmemişti!

Çocuktan iletişim bilgilerini almamama mı, Instagram’da paylaştığım, çok da dikkat çekici olmayan bir fotoğraf sebebiyle nazara gelmiş olabileceğime mi (nazar hususunda karışık hisler içindeyim ama çevrem ille de nazar diyor), yoksa bilgisayarsız çalışmam mümkün olmadığı için o istediğim “evde bir gün”ün bu şekilde gerçek olmasına mi yanayım bilemiyorum. Sizce?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s