Lozan’da Ev Bulmanın İncelikleri – Giriş

Öncelikle hayırlı olsun! Demek Lozan’da yaşamaya başlayacaksınız. Belki şu an sevinçlisiniz, dağ göl doğa temiz hava bol gıda diyorsunuz.  Oturma izni, sağlık sigortası, iş kontratı her şeyiniz tamam, bir ev kaldı. Kötü haberi veren ben olmak istemezdim ama: geçmiş olsun!

Rakiplerinizle başlayalım. Son verilere göre Lozan’ın nüfusu 140 binin üzerinde. 2014 verilerine göre Lozan’da 2014 yılında boş ev yüzdesi %0,8 (Kaynak için tık). Bu boş evlerin bir kısmı satılık. Size kaldı geriye 44 ev. Kurallara göre maaşınızın 3’te 1’inden fazlasını kiraya veremezsiniz (Bazı ev sahipleri brütten, bazıları netten hesaplıyor). Muhtemelen yer, oda sayısı, kira kriterleriniz de olacaktır. E kolay gelsin, size uygun 1 (bir) adet ev var ve onu bulmalısınız!

Bu bulma süreci kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte en az 3 ay ayırmanız tavsiye ediliyor. Tabi 3 ay ortalama olduğundan 6 ayda da bulanlar var, 1 haftada da. Süreç ise Türkiye’de alıştığımızdan çok daha farklı.

Varan #1: En büyük farklılık, emlakçılar sizin için çalışmıyor! Bir emlakçıya gidip “Ben şu mahallede, şu büyüklükte, şu kirada bir ev istiyorum” diyemiyorsunuz. Emlakçılar ev sahipleri için çalışıyor. Bazı emlak şirketlerinin de hepten kendi evleri olduğunu ve bunları kiraladıklarını duydum. Dolayısıyla gezilecek evleri, emlak şirketlerinin sitelerinden, sağda soldaki ilanlardan, Facebook gruplarından, eşinizden dostunuzdan siz bulmalısınız.

Varan #2: Ziyaret etmediğiniz eve başvuramıyorsunuz. Teoride güzel, önce evi bir gör bakalım beğenecek misin? Ancak talep fazlalığından ve muhtemelen o esnada ev boş olmadığından bu ziyaretlerin belli bir saati ve günü oluyor. İş çıkışı da olabilir, öğlen de, sabah da. Gittin gittin, gidemedin, fotoğraflarda beğendiğin o eve el salla.

Varan #3:  Eve başvuracaksan istenen belgelerden oluşan bir dosya teslim etmelisin. Bazı çılgınlar tanesi 17 CHF olan bir belgenin illa orijinalini isteyebiliyor (Extrait de poursuites. Bu detaylara geleceğiz). Genelde istenen belgeler standart olsa da arada farklı istekler de çıkabiliyor. Hazırlıklı ve esnek olmalısın!

Varan #4: Başvurdun bitti sanma. Başvurunu takip, ilgini belli etmelisin. Kendini hatırlatmalısın. Kimi der ki emlakçıyı arayıp darlamalısın, kimi der ki çok bunaltmamalısın. Lise yıllarında karşı cinsle iletişimle ilgili aldığın tavsiyeleri hatırla. Hah işte onları kullanacaksın.

Gerçek ve yakın zamanlı bir tecrübe isterseniz buyrun. İlk ev başvurumu 10 Ekim 2016’da yaptım. Toplamda 21 ev ziyaret ettim. Bunlardan 11’ine başvurdum. 18 Ocak 2017’de telefonda bir evin bana verildiğini öğrendim, elimde yazılı bir kanıt olmadığı için inanmadım. 23 Ocak 2017’de ise kontratım elimdeydi 🙂 Süreç ise gerçekten bol ter ve gözyaşı içeriyor. Detaylar için bir sonraki yazıda buluşalım!

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. ömer dedi ki:

  Teşekkür ederim faydalı paylaşımlarınız için. Yalnız bir sorum olacak. Evi bulana kadar 3 ay nerede kaldınız? 🙂

  Beğen

  1. 12ay12yer dedi ki:

   Halihazirda kaldigim yerdeki kontratim 3 ay icinde bitiyordu. Aksi haldeki stresi dusunemiyorum 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s