Kendime Meydan Okuyorum: 2017 Okuma Hedefim

Selam!

Yeni yıla girerken sadece takvimlerdeki sayıların değişeceğini düşünenlerden değilim. Her yılı yepyeni, boş sayfalı bir defter olarak görüp, yıla büyük umutlarla başlarım. Hal böyle olunca da, sene başında bol bol hayalim, hedefim ve listelerim olur. Bazı listelerin tümünü tamamlarım, bazısının yarısına bile gelemem ama o listeleri ısrarla yaparım. Hatta başıma bir şey gelmeyecekse, planlamanın bazen gerçekleştirmekten daha zevkli ve heyecanlı olduğunu düşündüğümü de itiraf edeyim oldu olacak 🙂

Bu yazıda size anlatacağım ise bir liste değil, okuma hedefim! Önceden de o yıl boyunca okuduğum kitapların çetelesini tutma alışkanlığım vardı. Ancak senenin başında bir okunacak kitap sayısı hedefi koymayı ilk olarak goodreads.com isimli site sayesinde 2015 yılında yaptım. Kısaca tanımlayacak olursam bu site, okuduğunuz kitapları puanlayıp bu kitaplar üzerine yorum yapabileceğiniz, sevdiğiniz yazarlar ve kitaplar sayesinde keşifler yapabileceğiniz, kitaplarınızı ya da kitaplardan beğendiğiniz alıntıları kaydedebileceğiniz bir platform.

İlk olarak 2015 meydan okumamı görüyorsunuz. 16 kitap okumayı hedefleyim sadece 1 tane okumuşum! Yılın detaylarını hatırlamıyorum ancak umarım okuduklarımı siteye eklemeyi unutmuşumdur yoksa sadece 1 kitap okumak da ne?!

screen-shot-2017-01-07-at-19-29-59

Görselin sağ üstünde tüm kullanıcıların istatistikleri bulunuyor. Okunması hedeflenen kitapların sadece %31’i okunmuş! Sanırım insanlarda genel olarak kitap okuma işini azımsama, ya da sene başında gerçekçilikten uzak bir motivasyon sahibi olma durumu var.

Tabi 2015’teki bu tecrübeden sonra yoğurdu üfleyerek yiyip, 2016 için daha olası bir hedef koymuşum. Ayda 1 kitap! Ve sevgili okuyucularım, gururla söylemek isterim ki bu hedefi tamamlamakla kalmamış, ileri bile gitmişim. İddialı bir hedef olmadığının farkındayım ancak bunu kendini bilmek olarak yorumluyor ve kendime bir aferin diyorum.

screen-shot-2017-01-07-at-19-36-07

Bu sefer ben nacizane ortalamayı yükseltirken tüm okuyucuların hedef tutturma oranı %28’lere düşmüş. 2015’le hemen hemen aynı.

Şimdiii, gelelim 2017’ye. Biliyorum ki Mark Zuckerberg 2 haftada 1 kitap bitirme hedefi koydu ve bunu uyguladı, 2015 yılında 25 kitap okudu (Detay için: A Year of Books). Naci Mocan, Amerika’da uygulanan,öğrencilerin ders dışında istedikleri herhangi bir konuda kitap okumasını teşvik eden yılda 1 milyon kelime okuma projesinden bahsediyor. Bu projeye ve elde edilen verilere göre, öğrencilerin daha akıllı ve yaratıcı olmalarını, daha kolay problem çözebilmelerini sağlamak için yılda en az 25 kitap okumaları gerekiyor (İlgili yazı için tık).

Buraya aldığım iki örnek de aynı sayıyı işaret etse de, bu benim için okuduğum kitap sayısını iki katına çıkarmak demek oluyor. Bunu yapacağım günler de gelecek, ama şimdilik 2017 için hedefimi 15 kitap olarak belirliyor, seneye bu yazıyı güncellemek üzere hoşçakalın diyorum.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. mustafa dedi ki:

    https://www.tatilimden.com/Blog/ adresimizde tatil konulu blog yazılarınızı yayınlamak isteyen tatil sever arkadaşlar, tatilimden@gmail.com ‘a yazınızı ve resimlerinizi mail atın, web sayfamızda sizin facebook linkiniz ile birlikte paylaşalım. Böylece hem daha fazla kişiye ulaşmış olun…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s