Aylardan Ekim, Yerlerden Edinburg: Ben Bu Tom Riddle’ı Tanıyorum

Edinburg’a gidişimi şu yazıda anlatmıştım. Şimdi gelelim haftasonu kaçamağını nasıl değerlendirdiğime.

Cumartesi günü hostele varışım 16:00 sularını buldu. Hemen eşyaları bırakıp kendimi dışarı attım tabi. Hostelimin şehrin göbeğinde olması da büyük avantajdı, soğuk ama güneşli havanın tadını sokaklarda çıkaran halkın arasına karıştım ve şehrin meşhur caddelerinden olan Princes Street’te yürümeye başladım.

img_8647
Princes Street’te yürürken görebileceğiniz manzaralardan biri

Yazın İngiltere’de geçirdiğim sürede edindiğim alışkanlıklardan biri, etrafta Marks&Spencer varsa yemeği oradan almaktı. Hatta bu nedenle yakınlarda gördüğüm, Marks&Spencer’ın giyim mağazalarını kapatıp yiyecek-içecek mağazaları açacağı haberine çok sevindim (Haber için buyrun). Hava güzelken, karnım da açken, yakınlarda da Marks&Spencer varken aşağıdaki fotoda gördüğünüz menüyü aldım ve kale manzarasına karşı çimenlere yayıldım.

img_8643
Yemek: 4.75 pound

Sokaklarda biraz daha dolanıp, güneşi batırıp, şehrin bir de akşam ışıklı halini gördükten sonra ertesi günün uzun ve yorucu olacağını tahmin ettiğimden erkenden uyudum.

Cumartesi sabahı için, Avrupa şehirlerinin çoğunda olan bedava şehir turuna kayıt yaptırmıştım. Tur ve rehberden çok memnun kaldım, siz de şu bağlantıyı takip ederek bakabilir, gitmeyi planladığınız şehirlerde varsa kayıt yaptırabilirsiniz. Hatta önceden kayıt yaptırmasanız bile ilgili saatte buluşma yerinde olursanız tura katılabilirsiniz. Kayıt yaptırmış olmamın bir avantajını görmedim. Bu turların çalışma prensibi ise şu şekilde: adı üstünde “free tour”, ne kaydolurken ne de tur esnasında sizden bir ücret talep etmiyorlar. Tur sonunda ise gönlünüzden kopanı bahşiş olarak vermeniz bekleniyor. Vermeseniz de olur, biz zaten bu işi yapıyoruz gibi beyanlarda bulunsalar da, gelirlerini bu bahşişlerin oluşturduğunu da ekliyorlar. Zaten 2 saat boyunca memnuniyetinizle o kadar ilgileniyorlar ki, tur biterken siz de memnuniyetinizi bahşişle göstermek istiyorsunuz. Tabi bütçeniz doğrultusunda 🙂 Benden kendilerine bir 5 pound gitti.

img_8677
İskoçya’da görmeyi beklediğiniz şeylerin bir kısmının tek fotoğrafta toplanmış hali

Şehri gezerken pek çok yerde durup İskoçya hakkında ilginç bilgiler öğreniyoruz. Mesela İskoçya’nın resmi hayvan sembolünün tek boynuzlu at (unicorn) olduğunu.

img_9216

Sonra rehberimiz bizi bir ara sokağa sokup altta gördüğünüz fotoğraftaki merdivenleri gösterip soruyor: Sizce hangi basamak diğerlerinden farklı?

img_8682

Başta ilk basamak diyoruz, eski ve siyahlaşmış olduğu için. Sonra ikinci deniyor, yüksek göründüğü için. Ama doğru cevap üçüncü basamak, çünkü aslında bir basamak bile değil. Rehberimiz bunun eski zamanların hırsız alarmı olduğunu anlatıyor. Öyle ki, karanlıkta eve giren, haliyle evi tanımayan hırsız basamak yüksekliklerini aynı sanıyor. Üçüncü basamağa geldiğinde tökezleyip düşüyor ve ev ahalisini uyandırıyor. Böylelikle hırsız yakalanıyor. Kendi kendine gezince yakalamanın çok zor olduğu bir ayrıntı 🙂

Gezinin son durağı bir mezarlık: Greyfriars Kirkyard. Harry Potter sevenler için ayrı bir vaha burası, çünkü Rowling karakterlerin isimleri için buradan epey esinlenmiş. Tom Riddle ve Profesör McGonagall için buyrunuz.

img_9244img_9248

Hayranları ise Snape’i unutmamış.

img_9245

Bu mezarlığın diğer bir özelliği ise, İskoçya’nın en meşhur köpeği Bobby’nin de mezarının burada olması. Bobby, o 2 yaşındayken ölen sahibini mezarı başında kendi ölümüne kadar beklemiş. 14 yıl boyunca! Bu etkileyici sevgi ve sadakati, mezarın girişine bir heykeli dikilerek ölümsüzleştirilmiş. Heykelin burnuna dokunmaksa, Edinburg’u tekrar ziyaret etmenin şartıymış 🙂

img_9252

Burna dokunmayı ihmal etmedim, umarım bu şehri tekrar ziyaret edip daha çok vakit geçirebilirim. Gezinin devamında ne yaptığım ise arkası yarın olsun oldu olacak!

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s