Aylardan Ağustos, Yerlerden Delft: Burası Bir Film Seti Mi?

Bu aralar 12ay12yer şanına yakışır şekilde, hatta iş gezileriyle de harmanlandığından onun da ötesinde gezmekteyim. Ve huzurlarınızda Ağustos ayının şanslısı Delft!

Hollanda dediğimiz zaten Konyamız’dan az büyük bir yer. Hal böyle olunca ülke içi ulaşım oldukça kolay. Amsterdam Schipol Havaalanı’ndan Delft’e, yarım saatte bir kalkan trenlerle yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşmak mümkün. Bilet fiyatı 10.80 EUR. (Trenle ilgili bilgiler için: http://www.ns.nl/en)

Amsterdam’a varır varmaz, henüz şehre ait tipik bir şey görmemiş olsanız dahi, büyükler için oyun parkı olan -en azından turistlerin gözünde- bir yere vardığınızı anlıyorsunuz. Örnek: Aşağıdaki foto!

IMG_7063

Neyse ki tamamen akademik nedenlerle buradayım ve Amsterdam’da kalmayacağım 🙂

Delft, yaklaşık 100 binlik nüfusuyla mini, her köşesinden tatlılık akan bir Hollanda şehri. Özellikle tarihi yapıların iyi korunmuş olması ile meşhur. Bu iyi korumanın nedeninin tarihi bilinç olduğunu düşünüyorsanız ise yanılıyorsunuz! Anlatılanlara göre, önceleri zenginlerin yaşadığı bir yer olan Delft, zamanla popülaritesini limanı da olan Rotterdam’a kaptırmış. Şehir git gide fakirleşmiş, öyle ki savaş sonrası her yer yenilenirken burada eski evlerin yerine yenilerinin yapılması gündemde değilmiş. Bu fakirlik sayesinde de bugün geçmişin minik insanlarına uygun olan minik evleriyle sokaklarında yürürken hayran hayran etrafa bakındığınız bir yer olarak kalmış.

IMG_7012
Delft için sıradan bir sokak

Tabi şehrin güzelliğinin tek sebebi binaları değil. Kanallar, köprüler, rengarenk çiçekler, ördekler, bisikletliler şehre hayranlığınızın artmasına katkıda bulunan diğer unsurlardan sadece bazıları 🙂

Processed with VSCO with a5 preset
Meydan

Şehir, dünyanın en iyi üniversitelerinden olan teknik üniversitesi TU Delft (Delft’te bulunma sebebim) ve mavi porselenleriyle meşhur. Beni çok çekmediği için herhangi bir porselen imalathanesine gitmedim ama şehirde farklı yerlerde pek çok imalathane var ve özellikle olgun Avrupalıların ilgisini çekiyor gibiydi.

IMG_7058
Mavi porselen sevgisine atıfta bulunurken Delft

Yoğun bir programa dahil olduğumdan ve bir Avrupa klasiği olarak her yer erkenden kapandığından müzeleri ziyaret edemedim. Şehirdeki önemli yapıları ise yürüyüşlü bir tur ile 2 saat içinde gezmek mümkün. Müzeleri de elbet güzeldir, ama müzeler açık da olsa güzel havada Delft’in sokaklarının tadını çıkarmayı tercih ederdim sanırım!

IMG_6856

Şimdi sırada minik tavsiyeler! Gelmeden önce yaptığım araştırmada, ilk akşam yemeğimi nerede yiyeceğimi biliyordum. Ödülü kimin verdiğini bilmiyorum ama ödüllü sandviçlere sahip Stads-Koffyhuis ilk durağımdı! Hem binasına, hem garsonlarının tatlılığına, hem sandviçlerine, hem de elmalı tartlarına bayıldım.

IMG_6794
Et, peynir ve mandalinalı sandviç (Fiyat: 6.95 EUR)
IMG_6795
Tarçınlı dondurmalı elmalı tart (Fiyat: 4.85 EUR)

 

 

 

 

 

 

 

Bu da mekanın dışarıdan görünümü:

IMG_6830

Tavsiye edeceğim ikinci restoran ise tamamen içgüdülerimizle seçtiğimiz ama sonuçta harika bir seçim olduğu ortaya çıkan Spijshuis De Dis oldu. Size, fazla şey vaat etmeyen Hollanda mutfağına biraz haksızlık edildiğini düşündürecek bir yer olacak, garanti ediyorum.

IMG_6976 IMG_6978

 

 

 

 

 

 

Mekan önerilerim bu kadar. Yemek içinse bunlar haricinde, Hollandalılar’ın sokak yiyeceği olan “herring”i, kurulan pazarlarda gözünüze kestirdiğiniz bir yerden yemenizi tavsiye ederim.

Son bir tavsiyem ise aslında pek çok Avrupa ülkesinde bulunan -İsviçre hariç!- Tiger mağazaları olacak. Daha önce görmemiş olanlar için dışarıdan bakınca pahalı izlenimi verse de, 1-10 EUR arası fiyatları, içindeki tatlı ve işlevsel objeleriyle her gördüğünüz yerde uğramanız tavsiyedir! Fiyat aralığı ve içindeki objelerle aslında bizdeki “milyoncu”larda olsa da, işin için İskandinav dokunuşu girince hepsi sanki ayrı bir tasarım gibi!

IMG_7056
Benim Tiger alışverişim

Eğer bir Hollanda gezisi planlıyorsanız, kendi çıtıpıtı, ama bünyede bıraktığı mutluluk etkisi çok büyük Delft’e bir gün ayırmanızı, sokakları birbirine benzeterek kaybettiğiniz yolunuz çiçekleri tanıyarak bulmanızı diler, gözlerinizden öperim!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s