Aylardan Nisan, Yerlerden Bursa: Ne Yesek?

Toplaşın!

Kütüğü Bursa’da olmasa da doğma büyüme Bursalı bir yeme-içme meraklısından, meşhur yiyeceği çok olan güzide şehrimizin yeme-içme durakları listesini dikkatlerinize sunuyorum. Şimdiden afiyet olsun!

(Bursa’da geçireceğiniz zamana göre ne yazık ki hepsini tadamayabileceğinizi ön gördüğümden, liste öncelik sırasına göredir! 🙂 )

 • İskender

Bursa’nın b’sini duyar duymaz akla gelen, döner, pide ve yoğurt üçlüsünün ahenkli yemeği. Tek başına Bursa’ya gelme sebebi. Yılların değişmeyen lezzeti: İS-KEN-DER!

Bundan yaklaşık 150 yıl önce, Bursalı İskender Efendi’nin “Yahu bu kuzuyu niye hep yatay pişiriyoruz, bir de dikey pişirelim” girişimci fikriyle ortaya çıkmıştır. İskender Efendi, günümüzde hala pek çok girişimcinin karşılaştığı “Başımıza icat çıkarma” tepkileriyle karşılaşmış olsa da yılmamış, iyi ki de yılmamış, eti sinirden ve kemikten arındırıp dik pişirmeye başlamış, servis ederken üzerine tereyağ ve domates sosu, yanına yoğurt, altına da pide koymuştur. Zamanla bu lezzetli tabağın ünü Bursa’da yayılmış, adı “İskender Efendi’nin Dönen Kebabı” olarak tanınır olmuş, günümüze ise kısaca “iskender” olarak kalmıştır.

Kebabın yaratıcısı olan İskender Kebap artık Bursa dışında pek çok yerde de şube bulunan bir zincir var. Bursa’ya geldiğinizde ise, bu şubelerin en meşhuru olan Ulu Cami yakınlarındaki Mavi Köşe’nin önünde her daim turistlerin oluşturduğu bir kuyruk göreceksiniz. Evet, işin sırrı şimdi geliyor, orada her daim turistler vardır. Neden? Çünkü biz Bursalılar iskenderi burada değil, Uludağ Kebapçısı’nda yeriz. Lezzetin daha iyi olmasının yanı sıra, İskender Kebap’ta bolca bulunan küstahlık yoktur, güleryüz ise çoktur.

IMG_4959

Bir de küçük not: yoğurtlu olduğundan iskenderin yanında ayran içilmez, e kola, gazoz zaten gitmez. Gerçek bir tecrübe için şıra ile tüketiniz.

 • Kestane şekeri

Bursa deyince ağzın sulanma sebeplerinin ikincisi: kestane şekeri! Peki kestane sadece Bursa’da mı yetişiyor, neden bu güzellik Bursa’da meşhur? Efenim, zamanında Uludağ eteklerinde “Bursa’nın kestanesi, okka çeker beş tanesi” (okka: yaklaşık 1280 gram) gibi deyişlere konu olmuş canım kestanelerin yetiştiği ormanlar varmış da ondan! Şimdi ise bu ormanların kesilmesi ya da hastalıklar sonucu çürümesi nedeniyle kestaneyi ithal eder hale gelmişiz. Eskiler, tadının çok değiştiğini “Nerede o eski kestane şekerleri!” serzenişleri ile belirtse de, biz gençler için hala muazzam bir tat!

En meşhuru -ve haliyle en pahalısı- Kafkas marka olanlardır. Benim yediğim en güzelleri de Kafkas yapar. Ama gezmeye Bursa’ya gittim, benden kestane şekeri bekleniyor, bütçem sarsılmasın ama ağzımız tatlansın diyorsanız da tavsiyem: Kardelen Kestane Şekeri!

Bu ikisi haricinde ise mahalle arası pastanelerinkilere evet, fabrikasyonlara ise hayır!

IMG_5249

 • Koza Han’da kahve, çay, simit

Burayı gezilecek yerlere de ekleyeceğim elbet, ancak yeme-içme listesinde de kesinlikle olmalı! Çünkü burada kahvenin de, çayın da, simidin de tadı bir başka güzel! Bir de şimdi irmik helvalı dondurmacılardan da açılmış, e insan daha ne ister?

IMG_1791
Bu fotoğrafımı Saffet Emre Tonguç da Instagram hesabında paylaştığından pek bir seviyorum!
 • Pideli Köfte

İskenderin kardeşi, döner yerine köfteli olanı. En güzel örneklerine, aynı zamanda doğduğu yer olan Kayhan Çarşısı’nda rastlanır. Birden fazla öğün Bursa’da geçirilecekse iskenderden sonraki öğün olmalıdır. Bursalılar, üst üste bu kadar pide yemekten alınan kilolardan mesul değildir.

 • Köfte

Köfte başlığını görünce “İnegöl Bursa’da mıydı yahu?” dediğinizi sezer gibiyim. Evet Bursa’da! Ancak Bursa şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta. Durum buyken, biz genelde köfte yemeye İnegöl’e gitmiyoruz (Belki bizden daha has Bursalılar gidiyordur, orasını bilemeyeceğim). Bunun yerine, yıllardır çizgisini bozmayan, Ulu Cami’nin hemen yanında, eti hiç baharat kullanmadan köfte haline getiren ve Bursa’da yıllardır aile arası kutlama yemeklerinin adresi olan Çiçek Izgara‘ya gidiyoruz. İskender kesmediyse uğrayınız!

 • Cantık

Bursa’da her öğün yenilebilen, Bursa dışında ise adını andığınızda kimsenin tanımadığı yiyecek. Özünde, mini boy kıymalı pide 🙂 Bursa geziniz sırasında yolda herhangi bir yerden alıp, yanında ayranla açlığınızı yatıştırmanız tavsiyedir.

 • Tatlılar, pastalar
 1. Her Bursalı’nın en az bir kez doğum günü pastasını aldığı meşhur yerel pastanemiz: Uzay Pastanesi. Uzay Pastanesi deyince akla gelen hem adı hem kendi efsanevi pasta: babaroski! (Beyaz çikolata-çilek ya da çikolata-muz seçenekleri var!)

  babaroski
  Fotoğraf kendi internet sitelerinden alınmıştır.
 2. En en en güzel kuru pastalar, harika eklerler, yanında da limonata için: Ülkü Pastanesi! Çayın en güzel eşlikçileri için Koza Han’a gitmeden önce buraya uğramak tavsiyedir!
 3. Fevkaladenin fevkinde bir simit, Bursa’nın bir diğer meşhuru tahinli pide için: Tarihi Abdal Simit Fırını!

En az +2 kilo garantili yeme-içme tavsiyelerim bunlardır efenim! Diğer Bursa yazıları için buyrunuz.

 

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Bursa gezimizde iskender ve kestane şekeri yemiş, koza han çay keyfi yampıştık. Babaroski’yi ilk kez duyuyorum. Sanırım artık Bursa’ya yeniden gelmek için bir sebebim var :))

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s