İsviçre’de Doğa Yürüyüşü

İsviçre denince herkesin aklına ilk olarak doğası geliyor, yanılıyor muyum? Gölleri, dağları, inekleri, yeşillikleriyle ülke, bizim kartpostallardan tanıdığımız görüntülerin uç uca eklenmesiyle oluşmuş gibi adeta. Hatta İsviçreliler için çiftçiler, hayvan yetiştirip ekip biçtikleri için değil de, “ülkenin bahçıvanı” oldukları için çok değerliler. Bu tamlamayı kullanan kişi (İsviçreli) düşüncesini, “Doğamızın güzelliğiyle övünüyoruz ama çiftçilerimiz olmasaydı etraf bu kadar bakımlı olmazdı, dolayısıyla turistik özelliklerimizi kaybederdik” diyerek de açıklamıştı.

Durum böyle olunca, kayak sezonu kapanmış, göl sezonu da henüz açılmamışken tatil günü aktivitesi ne ola? Doğa Yürüyüşleri (nam-ı diğer “hiking”)!

Başlangıç seviyesindeki yürüyüşçüler olarak, hem yakın olsun, hem çok soğuk olmasın, hem yürüyüş çok uzun sürmesin kriterlerimizle yola çıkınca, Montrö yakınlarındaki Gorge du Chauderon’da yürümeye başladık. 10-15 dakika öncesi bildiğimiz şehir hayatı iken, bir anda şöyle bir ortama girmek çok etkileyici:

IMG_5135

Bugünün dini tatil olması ve mükemmel hava sayesinde, yürüyen başka pek çok kişi de vardı. Ve genelde çocuklu, hatta bebekli aileler! 4-5 yaşlarındaki çocuklar kendi başlarına yürüyor, henüz 1 yaşına gelmemiş bebekleri anne ve babaları göğüslerinde taşıyorlardı. Bizim annelerin görünce, “Aman yavrum dikkat et ne gerek var” diyeceğine eminim bu yaşımıza rağmen!

IMG_5151

Kaybolur muyduk, yolu bulur muyduk, buradan mı geri döneceğiz diye hafif endişelenirken, gerekli yerlerde karşımıza çıkan tabelaları ve işaretlemeleri takip ederek yolumuzu çok rahat bulabildik. Yaklaşık iki buçuk saatte 1000 metre yüksekliğe çıkmışız! İnsanlık için küçük, bizim için büyük bir adım! Apple’ın Sağlık uygulaması içinse 144 kat 🙂

IMG_5160

Hedefimize ulaştığımızdaki (Les Avants) mutluluk ve oksijen sarhoşluğu, bu işi daha sık yapacağımızın işaretçisi; bu nedenle takipte kalınız!

Screen Shot 2016-05-05 at 22.37.15
Rotamız

Henüz tecrübem yok ama başlangıç için tercih edilebilecek, uzunluğu tam kararında, doğası çok güzel bir rotaydı. Ben bu işi sevdim sayın okuyucular, devamında görüşmek üzere! (Rota tavsiyeleriniz varsa beklerim 🙂 )

*İsviçre’deki doğa yürüyüşü rotaları ile ilgiliyseniz buradan buyurabilirsiniz. Burada da, gittiğimiz yolu anlatan Fransızca bir yazı bulabilirsiniz. Ailelerin çok olmasına şaşırmıştım lakin yazının bulunduğu sitenin adı bile “Aileyle Geziler” imiş 🙂

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s