İsviçre’nin Özgeçmiş Adetleri

Doktoramın daha başında olduğumdan ve çalıştığım hocayla doktora en az 5 yıl sürdüğünden, özgeçmişime -herhangi bir aksilik olmazsa-  iş aramak için bir süre daha ihtiyacım olmayacak. Peki neden o zaman İsviçre’de özgeçmişler konusunu yazıyorum?

Çalıştığım üniversitede bir dönemde 600 öğrenci oluyor ve bu nedenle ders asistanlığı işleri oldukça yoğun. Türkiye’de bulunduğum üniversitelerdeki gibi 1-2 asistanın bütün işi halletmesi mümkün olmadığından, üniversitede lisans son sınıf ya da yüksek lisans öğrencileri, “yardımcı asistan” olarak iş başvurusu yapıp, zamanlarının %20’si karşılığında işe alınıyorlar. Biz de geçenlerde bu pozisyon için başvuranların özgeçmişlerini değerlendirdik ve işe alımları yaptık. Onlarca özgeçmişe bakarken de Türkiye’de hiç görmediğim ancak burada başvuranların hepsinde bulunan bazı noktalar dikkatimi çekti.

  • Türkiye’de, üniversitelerin kariyer merkezleri, bloglar, İK uzmanları, özgeçmiş oluşturmada  Amerikanvari özellikleri benimsemişlerdir. En temel üç özellik:
    1. 20 yıllık iş tecrüben yoksa özgeçmişin 1 sayfa olsun
    2. Fotoğraf koyma
    3. Medeni durum, ehliyet, doğum tarihi gibi bilgiler koyma

Ve, tahmin edeceğiniz üzere, burada bu üç özelliğe de uyan bir özgeçmiş bulmak mümkün değil. Dahası, özgeçmişlerde uyruk, çocuk varsa çocuk sayısı ve çocukların cinsiyeti, çocuğu olmayanların kardeş sayıları, ve (bence) en uç örnek olarak anne-baba isimlerini bulmak mümkün. İnsan kendine “Niye?” diye sormadan edemiyor. Yorum yapmak istemiyorum, ama özgeçmişlerdeki bu farklılık bile ülkeler ve kültürler arasındaki farklara dair büyük ipuçları veriyor. Başvuruda bulunurken aklınızda olsun! 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s