Aylardan Nisan, Yerlerden Bursa: Yolculuk

Hızla Nisan ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde, eminim ki vefalı takipçilerim “E Nisan’da neredeyiz?” diye sormuştur. Blogda en çok okunanlardan olan, asıl memleket Eskişehir yazılarından sonra, doğup büyüdüğüm ve ne mutlu ki bu ay ziyaret edebileceğim  şehir olan Bursa’da sıra!

Tabi ki bir şehri gezmek için önce ona ulaşmak gerekir (Hadi ya! 🙂 ) Efenim 2003-2015 yılları arası İstanbul-Bursa arası mekik dokudum diyebilirim. Yolculuk sıklığı her haftasonu olarak başladı, azala azala 2 ayda bire düşüp orada sabitlendi.

Bursa’ya İstanbul’dan gelecekseniz en iyi yol tabi ki deniz otobüsü. Trafikten etkilenmeden, denize baka baka, kafeden atıştıra atıştıra 2 saatte Bursa’da olabilirsiniz. Bunun için de iki şirket var: İDO ve BUDO. Yıllardır İDO’nun tekelindeydi bu yolculuk, en son dinamik fiyatlandırmaya geçip ortalamada 15 TL olması gereken biletleri kimilerine 1 TL’ye, son dakikacılara 30 TL’ye satmaya başladıklarında yolcuların haklı olarak isyan etmesiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi duruma el attı ve böylece BUDO doğmuş oldu. Bilet alırken TC Kimlik numarası sormasını anlamlandıramasam da, gerçi artık bu bilgi kolaylıkla ulaşılabilir olduğundan sorun ortadan kalktı, tercihim hep BUDO.

İDO ile Yenikapı-Güzelyalı arası seyahat edebiliyorsunuz. BUDO ile ise Kabataş-Mudanya arası. Bu iki yer birbirine oldukça yakın, merkeze gitmek için ikisinin de önünde otobüsler var. Dolayısıyla seçiminizi İstanbul’da bineceğiniz yere ve fiyata göre yapabilirsiniz. BUDO’da tam 24 TL, 24 yaşına kadar ise 20 TL. Bir de internetten almak gişe ve çağrı merkezinden almaktan daha ucuz. İDO’da ise fiyatlar -eskisi kadar olmasa da- halen dinamik. Gideceğiniz gün ve saatin yoğunluğuna göre değişip, 14-30 TL arasında seyrediyor.

Screen Shot 2016-04-24 at 15.24.39

Feribotlar hakkında önemli bir de not: yaz aylarında klimayı insani seviyede çalıştırmayıp, bütün yolcular donuyor olsa bile “Ayarı değiştirmemiz mümkün değil” diyerek işin içinden çıkıyorlar. Dolayısıyla sıcak havalarda mutlaka yanınızda bir hırka bulundurun yolculuk ederken!

Deniz yolculuğunuzu yaptınız, otobüse binip Emek ya da Korupark metro istasyonuna geldiniz. Hoşgeldiniz, Osmanlı’nın ilk başkentini gezmeye hazırsınız! 🙂

*Diğer şehirlerden geliş için ise otobüs ya da uçak kullanmalısınız. Kamil Koç, Nilüfer gibi şirketler Bursa merkezli olduğundan istediğiniz saate sefer bulmak oldukça kolay. Ve evet, -hiç kullanmamış olsam da- Bursa’da bir de havaalanı var ! Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Muş, Samsun ve Trabzon seferler varmış ve Mart ayında toplam 69146 yolcusu olmuş havaalanımızın! E ne güzel, şehrimize uçakla da buyurabilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s