Akşam Yemeğinde Peynirinizi Nasıl Alırdınız?

İsviçre’nin şusu busu meşhur diye konuşup, peynirinden henüz bahsetmemiş olmak ne bana ne bu bloga yakışır. O yüzden, şimdiye kadar deneyimlediğim peynirli akşam yemekleri listeme buyrunuz!

Fondü

Bizim de aslında çikolatalısından epey aşina olduğumuz fondü, İsviçre’nin resmi yiyeceği. Isıtılarak alkolünün birazı uçmuş beyaz şaraba, Gruyer ve emmental peyniri eklenip bu peynirler eritiliyor.  Bazı seferlerde bu karışıma ikiye bölünmüş sarımsak eklendiğine de şahit oldum. Masaya, bizim teyzelerin günlerinden aşina olduğumuz (en azından benim 🙂 ), altındaki mumla çayın sıcak kalmasını sağlayan mekanizma ile geliyor ki peynir donmasın. Sonrasında ise uzun çatallar ile kah ekmeği, kah haşlanmış patatesleri banarak afiyetle yiyorsunuz.

IMG_1424
Neredeyse unutuyordum: bu güzel şeyin yanında bir de çay geliyor ❤
Screen Shot 2016-04-17 at 16.35.45
Bu gördüğünüz kase iki kişilik. Kişi başı fiyatlar yerine göre 20-25 frank aralığında değişiyor.

İtiraf etmeliyim ki yemeden önce “Peynirden ana yemek mi olurmuş canım!” diye söylenip, bir senedir İsviçre’de yaşayan bir Türk arkadaşın elinden yiyince hiç ama hiç beğenmemiştim. Lakin şimdi tekrar kış gelse de fondü yesek diye iple çekiyorum ❤

Raklet

Peynir bol hava soğuk olunca ısınmak için peyniri ısıtmakta çare bulan İsviçrelilerin bir başka yemeği. Bir teker peyniri kendine has ızgarasında adım adım eritiyor, yeterince eridikçe halihazırda salatası, turşusu, patatesi hazır olan tabakların üzerine döküyorsunuz.

Screen Shot 2016-04-17 at 16.44.27

İki kişilik isteyince bir tekeri iki kişiye oranlayıp getiriyorlar haliyle, belirtmekte fayda var 🙂

IMG_3947

Bu arada raklet aynı zamanda İsviçre festival alanlarının bir numaralı “fast food”u. Plastik tabaklarda anında bir eritmelik peynirinizi alıp gümletebiliyorsunuz.

IMG_1646
Montrö Noel Pazarı atıştırması

Gördüğünüz ve tahmin ettiğiniz üzere evde ızgarasını bulundurması, peynirini alması, sonrasında temizlemesi biraz zahmetli. Bunu pratikleştirmek için, raklet çakması olarak tanımlayabileceğimiz “raclenette” var bir de 🙂 Bu ızgara iki katlı; ilk katında -tamamen yaratıcılığınıza kalmış- yardımcıları kızartıyor, alt katında ise halihazırda dilimlenmiş peynirleri minik tabaklara yerleştirip eritiyor, aynı anda 4-5 kişiye servis yapabiliyorsunuz.

IMG_4656

Vacherin

Bu aslında bir peynir çeşidi, ama yemeği de aynı isimle anılıyor. Bence en evde denenesi 🙂 Şu fotoğrafta gördüğünüz peynirden alıyoruz:

vacherin
Görsel: vitaverdura

İçine 2-3 parçaya böldüğümüz sarımsakları yerleştiriyor ve böylece fırına atıyoruz. Bu sırada, her peynir yemeğinde olduğu gibi yanına patatesimizi, turşumuzu, çiğ mantarımızı hazırlıyoruz. Fırından çıkan erimiş peynirden tabağımıza döküyoruz veee afiyet olsun!

Malakoff

İsimdeki rusluğu fark ettiniz sanırsam sevgili okuyucular? Leman Gölü etrafının meşhur peynir yemeklerinden biri. İsmin nereden geldiği ile ilgili değişik söylentiler mevcut: bir söylentiye göre, Malakoff ismindeki Rus komutan İsviçre’deki gezisine Leman kıyısında devam ederken sürekli bu kızarmış peynirden yer, çok sever, dolayısıyla yemeğe onun adını verirler. Diğer söylenti ise der ki, Kırım Savaşı için Sivastopol’a giden ücretli İsviçre askerleri bu yemeği oradan memleketlerine getirir.

Yemek, en basit tanımıyla peynir kızartması. Kendim yapmaya kalkmadım, internetten okuduğum tariflere göre ise Gruyer peyniri birkaç saat şarapla marine edildikten sonra un, yumurta, yağ karışımına bulayıp kızartıyorsunuz ve voila; yemek hazır!

IMG_2716

Sıcak yemesi makbul olduğundan ilk postada tabağa iki tane konuyor, sonrasında ise birer birer devam ediliyor. Bu yemekten sunan her restoranın bir rekor istatistiği de oluyor: bizim masadaki İsviçreli arkadaş rekorunun 8 olduğunu söyledi, restoranın rekoru ise 24’müş! İlk defa yiyenler olarak bizde rekor ise 4-5 civarlarıydı.

IMG_2717

Benim tabağımda bulunmuyor, ama yemek yağlı ve ağır olduğundan yanında turşuyla dengelemek iyi oluyor. Hardalla peynirin uyumu konusunda kuşkularınız var ise, onlara bir şans verin derim! (Bizim yediğimiz ve buralılar tarafından en çok tavsiye edilen restoran için buyrunuz.)

“Gelelim, deneyelim de en çok hangisini önerirsin?” sorusuna cevabımı ise, yemekleri sevme ve tavsiye etme kriterlerine göre sıralayarak vermişim zaten 🙂 Afiyet olsun!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s