İsviçre’de Ucuz Ulaşım Rehberi

Paskalya tatilinde (25 Mart Cuma ve 28 Mart Pazartesi) ağır misafirlerim vardı İsviçre’de! Amaç, bu süre içinde İsviçre içinde bol gezmekti. Lakin, belki malumunuz, İsviçre, yaklaşık yarım saatlik Cenevre-Lozan tren yolculuğu biletinin 27 frank (yaklaşık 81 TL)  olduğu bir yer dostlar. Hal böyle olunca araba mı kiralasak, trenle mi gezsek, artıları eksileri maliyetleri derken üç endüstri mühendisi olarak süreci optimize ettiğimizi varsayarak, sonuçları burada paylaşıyorum. Optimizasyonda hatamız varsa affola 🙂

Bir gün yolunuz İsviçre’ye düşer de bolca gezmek ister iseniz efenim, buyrun ulaşım aracınızı böyle seçelim:

Interrail Pass

Kendisi yapmamış olsa da, günümüz gençlerinin etrafında en az 1 adet Interrail yapmış kişi mevcuttur. Belirli bir zaman aralığı ve belirli bir bölgede sınırsız tren ulaşımı sağlayan tren bileti olarak tanımlayabiliriz sanırım kendisini.

Türk gençliğinde popüler olan, bu bileti Avrupa geneli ya da büyük bir kısmı için olandan alıp,  2-3 haftada geziyi tamamlamaktır, ki bence “Yeni Başlayanlar için Avrupa” tadında güzel ve ekonomik bir plan. Bizse, bunu başka nasıl kullanabiliriz diye baktık ve tek bir ülke için geçerli olan biletleri bulduk.

İsviçre’de 26 yaş ve üzeri kişiler için, 1 ay içinde kendi seçeceğiniz 3 gün boyunca kullanabileceğiniz  bilet 118 € (Diğer gün seçenekleri için buraya).

İnternet sitesine bakarken “Acaba sadece site üzerinden mi alabiliyoruz, e teslim süresi Türkiye için 10 iş günü diyor?!” telaşlarına kapılsak da sakin olup araştırınca “yeterli büyüklükteki” garlardan satın alabileceğimizi öğreniyoruz. Bu garların hangileri olduğu açıkça yazmasa da Lozan ve Cenevre’de sıkıntı olmaz herhalde diye gönlümüzü ferah tutuyoruz 🙂

+++: Fiyat, trenle ulaşım kolaylığı, Goldenpass için geçerli olması

– – -: Tren dışı ulaşımda geçersiz

 

SwissPass

Interrail Pass’in sadece İsviçre’ye özgü olanı. Birkaç farkı var:

  • Sadece trende değil tren, otobüs, vapur vs. gibi tüm ulaşım araçlarında geçerli.
  • Interrail Pass’te olan 1 ay içinde istediğiniz herhangi bir 4 günde kullanma politikası söz konusu değil, aldığınızda birbirini takip eden günler için kullanmalısınız.

26 yaşından büyük kişiler için 3 gün geçerli Swiss Pass fiyatı 210 frank. (Diğer gün seçenekleri için buraya.)

+++: Her tip ulaşım için geçerli olması

– – -: Fiyat

 

Araba Kiralama

Üzerine düşündüğümüz diğer bir seçenek araba kiralama. Bu seçenekte, daha uygun fiyatlı olan yerel araba kiralama şirketlerinin TR ehliyetini saymamaları ilk sıkıntımız. Uluslararası şirketlerde böyle bir sorun yok, onlarda da hal böyle olunca fiyat daha dezavantajlı (4 gün için en minik arabalar yaklaşık 400-500 frank). Kira ücretine ek olarak park yeri bulma, park yeri ücretleri ve hiç de az olmayan trafik cezası yeme riski eklenince vaat ettiği rahatlığa rağmen bu seçenek elenmeye mahkum.

 

+++: Saate bağımlı olmama, eşya taşıma konusundaki özgürlük, sürüş keyfi

– – -: Park yeri (bulma ve ücret), trafik cezası yeme riski (az değil), uyuklamak yerine araba kullanmak durumunda kalma, fiyat

 

Neyi kullanacaksan onun biletini alma

İsviçre içi ulaşımda geçerli %50 indirim sağlayan bir kart var: “Half-Fare Card”. Kendisinin fiyatı 185 frank ama yazının başında da belirttiğim gibi yarım saatlik bir yolculuğun ücretinin 27 frank olduğu bu memlekette, yatırımın karşılığını hızlıca alıyorsunuz.

Bu seçenekle kullanması avantajlı olan diğer bir kolaylık ise, şurada açıklamasını bulabileceğiniz “Supersaver” biletler. İsviçre’de bir tren bileti aldığınızda o bileti belirli bir saatteki sefer için değil, o günde o hattaki tüm trenlerde kullanılabilecek şekilde almış oluyorsunuz. Belirli bir sefer için alacağınız bu “Supersaver” biletleri kullanarak oldukça avantajlı fiyatlar elde edebilirsiniz. Meşhur Cenevre-Lozan örneğine dönecek olursak; bu bilet normalde 27 frank, indirim kartınız varsa 13,5 frank, buna ek olarak “supersaver” olarak aldığımda bu yolu 5 franka gitmişliğim var.

Bu seçenek için son tavsiye ise, yine güzel uygulamalardan biri olan günlük bilet uygulaması. Bu bilet, Swiss Pass’in tek günlük versiyonu ve 73 frank. (İncelemek için buraya.)

 

Peki biz ne yaptık?

Fiyat odaklı yaklaşıp, aramızdan birinin de 26 yaşından küçük olduğunu göz önünde bulundurarak, Interrail Pass’i seçtik. Tren dışı ulaşımda geçersiz oluşunu, sadece tren kullanarak bertaraf ettik 🙂 İsviçre’de (hatta genel olarak Batı Avrupa’da) zaten hemen her mahallede bir gar olduğundan bu konuda zorluk çekmedik.

ulasim

Bu tip bileti alırken dikkat etmek gereken 2 şey var:

  • Gişedeki kişi, pasaportunuz Avrupa Birliği üyesine dahil olmayan bir ülkeden olduğundan bu bilet tipinden yararlanamayacağınızı söyleyebilir. Bu durumda ısrarcı olun, çünkü Türkiye bu anlaşmaya dahil.
  • Eğer Avrupa’da yaşıyorsanız, oturma izninizin olduğu ülkede Interrail Pass kullanamıyorsunuz. Bu noktada, oturma izninizden hiç bahsetmeyip direkt pasaportunuzla hareket etmeyi deneyebilirsiniz, bizim biletçi abla vize sayfasını kontrol etmedi mesela. Ama trendeki kontroller için riskli bir durum. Velhasıl, ben bu Interrail Pass’ten yararlanamadım ve “Bindikçe al” yaptım. Sonuç olarak, yazının ilgili kısmındaki yöntemleri kullanarak aldığım biletlerime 4 günlük seyahatta toplamda 137 frank harcadım (Misafirlerden küçük olan 118, büyük olan ise 170 frank harcamıştı).  Buradaki avantajım, halihazırda indirim kartım olması oldu tabi.

Bizim optimizasyon hikayemiz böyleydi dostlar. Her türlü kararınız optimize edilir, optimizasyon işleriniz ivedilikle halledilir! 🙂

 

 

 

 

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. buket dedi ki:

    merhabalar, haftaya geleceği 10 gün önce her yerden yazdım fakat göremediniz sanırım, görüp dönerseniz acayip mutlu olurum, sevgiler…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s