Aylardan Mart, Yerlerden Roma: Gitme – Kalma

Roma kah evlenmek için olsun, kah balayı için olsun; ya da hiçbir sebep olmasın, maksat yurtdışı gezmesi olsun diye Türk turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden biri (TUYED’in bir araştırmasına göre İtalya, Türk turistlerin en çok gittiği 3. ülke, araştırma yılı 2011). Ben de bu trendden nasibimi almış olacağım ki, yurtdışında gittiğim ilk ülke İtalya’ydı, Roma ise Torino’dan sonra gördüğüm ikinci şehirdi. Kanıt mı istediniz, buyrunuz:

IMG_3924
İşte Vatikan’daki askerle bir adet mini ben!

Daha sonra bir de 2013 yazında üç günlük bir gezi yaptığım Roma’ya, doymak mümkün olmadığından, yine gitme teklifi geldiğinde tabi ki cevabım belliydi. Hem bu sefer daha özgürce şansım olurdu (gezilerin ilki aileyle, ikincisi turlaydı), hem de, e italyan yemekleri içmekleri?!?!

Cenevre’den Roma’ya uçuş 1-1.5 saat, İstanbul’dan ise 2.5-3 saat sürüyor. İki havaalanı var ama Türkiye uçuşları Leonardo da Vinci – Fiumicino Havaalanında iniyor genelde. Ve işte tatilin ilk sorusu: alandan şehre nasıl ulaşalım?

Havaalanından şehre ulaşım

Ben bunu internette araştırdığımda, en ucuz seçenek olan şunu bulmuştum. Önceden internet üzerinden rezervasyon yaparsanız 4€, otobüste alırsanız 6€ ve 55 dakika sürüyor. Ancak Romalı bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine, hem de geliş vaktimiz geç olduğundan daha fazla kendimizi yormayalım, ertesi güne enerjik başlayalım diye Leonardo Ekspres ile gidip geldik. Bu arkadaş 14€, yarım saatte bir var ve 30 dakikada merkeze varıyorsunuz.

IMG_3784IMG_3783

 

 

 

 

 

 

Diğer bir alternatif aşağıdaki görselde göreceğiniz 8€’luk tren.

IMG_3785 (1)

Havaalanında şehir merkezine taksi fiyatı da sabit: 48€. Her bütçeye göre alternatif konusunda İtalyanlar iyi çalışmış azizim!

Processed with VSCOcam with a5 preset
Welcome canım

Kalacak yer

Senede yaklaşık 10 milyon turistin geldiği Roma, otel konusunda -tahmin edersiniz ki- pek çok alternatif sunuyor. Bizim kriterlerimiz merkezi konum, kahvaltı (Roma’da gerek var mı tartışılır), temiz bir oda olduğundan, Booking’de aramamızı bunlara göre yapıyoruz. E ortalaması 10 üzerinden 9.9 olan otelimizi, bir de Booking’in “Bugün şok indirimde, sadece sana özel, son bir oda” gazına gelince anında tutuveriyoruz.

Daha sonra anlıyoruz ki, otel Ocak ayında açılmış dolayısıyla çok az yorum var. Böyle olunca da puan yüksek – Varan 1. Sonra otelin kendi sitesinden baktığımızda, zaten Booking’in bu gazlarla verdiği fiyattan ucuz olduğunu görüyoruz – Varan 2.  Bunlar biraz tat kaçırsa da otelimiz çok güzel, hem yepyeni hem tertemiz, yeri de inanılmaz. Merak edenler buyursun.

IMG_3707
Oda penceresinden sola bakınca
IMG_3709
Oda penceresinden sağa bakınca

 

 

 

 

 

 

 

Her seyahat sonrası kendime hatırlatıyorum, booking.com‘da beğenip otelle doğrudan iletişime geçerek rezervasyon yaptır diye ama her seferinde unutuyorum. Buradan size tavsiyem olsun, otelde çalışanlar da genelde söylüyorlar zaten. Booking komisyon aldığından, eğer o zaman özel bir kampanya yoksa, daha pahalı oluyor. Şimdi bana bu sene içinde 5 seyahat yaptığımdan Genius olduğumu söyledi, %50 indirimli fiyatlardan yararlanacakmışım. Yesem mi yemesem mi bilemedim, göreceğiz!

Eveeet, Roma’ya, odamıza sağ salim vardık. Hadi sabah olsun da gezmeye başlayalım!

 

*Roma gezisinin diğer yazıları için:

2 kilometreye sığan 2000 yıl

27947 adım, 19.84 km

MAXXI

“Yemeden, İçmeden, Görmeden Dönme”ler

4 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s