10 Maddede Cevaplıyorum: İsviçre’ye Alışılır Mı?

Genel kanı olarak insan, güzel şeylere çabuk alışır diye biliriz. E İsviçre de sağ olsun, ziyadesiyle güzel. Pekii, ne kadar güzel de olsa alışmak nasıl, nelere kolay alıştım, nelere hala alışamadım (alışamayacağım), neler farklı, neler artık o kadar da farklı gelmiyor?  Buyrun listeme:

1. Pazar günü her yerin kapalı olması, sokaklarda in cin top oynaması. Buna alışabileceğimi sanmıyorum, 40 yıldır Lozan’da yaşayan bir Türk de “Buna nasıl alışılsın?!” diye isyanını belli ettikten sonra alışma ümidimi de kestim açıkçası. Belki İsviçre’nin kalanı böyle değildir ama Lozan’da durum bu. Pazar günleri aile ve spor için kutsanmış burada!

2. Yemeğini evden getirmek. Bu, İstanbul’da çalışırken hedefleyip üşengeçliğimden yapamadığım bir şeydi, burada ise herkes ama herkes yemeğini evden getirdiğinden yemeğimi getirmediğim günler istisna oldu neredeyse (Alışma sürecime buyrunuz). Güzel bir alışkanlık ama insan şööyle sıcak bir çorbayı özlüyor, yanında da muhabbeti 😦

3. İçme suyuna ulaşımın kolay ve bedava olması. Tabi ki buna alışmak pek bir kolay 🙂 Herkes suyunu zaten yanında taşıyor, kampüste çeşitli yerlerde sebil var, restoranlarda musluk suyu istiyorum dediğinizde ücretsiz geliyor masaya. Su içmek afişlerle, kamu spotlarıyla değil, asıl böyle özendirilir geçiyor benim aklımdan da her seferinde!

4. Trafikte yayanın kral olması. Bu, hemen hemen bütün Avrupa’da geçerli, ama İsviçre’de bence bir başka. Güleryüz eksilmeden, sonrasında sinirli gaza basış gelmeden, siz daha yolun öbür tarafındayken durup memnuniyetle beklemeye geçiyorlar. Bir İtalya değil yani 🙂

5. Marketsel gerçekler. Poşetin paralı olması, 5-10 cent de olsa yanınızda poşet yoksa çantanıza sıkıştırmanız ya da elinizde 15’li yumurtayla sokaklarda gezmeniz ve bunun yadırganmaması. Türkiye’de de keşke olsa diye hep içimden geçirdiğim, seve seve alıştığım bir madde. Marketlerin en uzun açık kaldığı günün cuma olması, cumartesi bile 6’da kapanması ise bizi bir yerde Madde 1’e götürüyor ne yazık ki.

6. Yanaklardan 3 kere öpmek. Henüz alışamadım ama alışacağım, kararlıyım! Yoksa bir öpücük daha kafasını uzatmış dostlara yazık oluyor, kıyamıyorum 🙂

7. Hökür hökür sümkürmek. Dersteymişiz, yemekteymişiz, yanımızda insanlar konuşuyormuş önemsemeden, genelde duymanızı etkileyecek şekilde umarsızca sümkürmeye alışamadım, alışmak da istemiyorum ama Avrupa gerçeği, sanırım istemesem de zamanla alışacağım. Şimdilik her seferinde irkiliyorum!

8. İlla ki kış sporları yapmak. Dağ evi (chalet) olmayan, dağ evi olmasa da en az 1 haftayı dağda geçirmeyen İsviçreli ile karşılaşmadım, karşılaşacağımı da sanmıyorum. Kış sporları dedin mi akan sular duruyor, bütün planlar kara göre yapılıyor.

9. Çöp poşetine para vermek. Çöpler, sadece belli poşetler

sac-poubelles
İşte o torbalar

kullanılarak atılabiliyor ve bu poşetler satılıyor. Ne kadar az doldurursan o kadar az para, dolayısıyla geri dönüşüme teşvik. İyi güzel de arkadaş en küçüğü 17 litre, e sonuçta bu da çöp, kaç gün tutabilirsin ki, kokuyor! Burun sağlığını kimse düşünmüyor 😦

10. Akşam yemeğinde sadece peynir yemek. Peynirle sorunum yok, yemeyi de hemen hemen her çeşidini de severim, sayarım. Lakiin, yemeğe davet edildiğimiz evde sofraya sadece peynir gelince de, yedikten sonra “Eee, ana yemekte ne var?” sorusu dilimin ucuna gelir, ama yutarım. Doyurucu mu doyurucu, lezzetli mi lezzetli, ama işte kültürel kodlar demiş bir kere peynir kahvaltıdır diye.

Acısıyla tatlısıyla İsviçre’de geçen 7 ayın sonunda durum budur a dostlar! Başlıktaki sorunun cevabı ise; alışılır tabi niye alışılmasın 🙂 Ekmek yoksa pasta yeriz, pazar günü her yer kapalıysa yapar sandviçimizi yapar, yürüyüşe gideriz!

IMG_3808

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s