İsviçre Gösteri Dünyası: Art On Ice*

Evet, burada hava soğuk. Ve evet, bu nedenle karda kışta yapılan sporlar pek bir seviliyor. Hava soğuyunca açık havada kurulan buz pistlerinde paten yapmak çok popüler, en sevdikleri ve fanatizmlerini akıttıkları spor da buz hokeyi!

Bu buz sevgilerini bir de 1995 yılından beri Art On Ice dedikleri ve yılda 80.000 kişinin gördüğü bir gösteriye aktarmışlar. Hokey maçlarının olduğu buz pistinin bir tarafında orkestra ve şarkıcıları şarkılarını söylerken, diğer tarafında ise dünyaca tanınan, olimpiyat şampiyonlukları olan patenciler gösterilerini yapıyorlar. İsviçre pazarlama dehası sayesinde de şu an dünya çapında patencilerin “yapılacaklar listesi”ne girmiş durumda imiş bu gösteriye katılabilmek (olimpiyat ve dünya şampiyonluklarına ek olarak!).

Biz de bu sene Lozan’daki gösteriye gittik. Ihım ıhım, en ucuz bilet fiyatı 88 CHF olduğundan belki kendi bütçemizle gitmeyi düşünmezdik. Yaşasın burslar!

Gittiğimizde koltuğumuzda bizi karşılayan manzara (Tamam tamam, bilet kompozisyon kaygıları ile orada):

IMG_2958

Bir adet fındıklı çikolata ve gelecek yılın biletlerini almak için bir form! Şimdi bu adamlar işi bilmiyorlar da ne yapıyorlar sorarım size. Önce ağzı tatlandır, sonra talebini yap.

Bunda da bence şaşırtıcı olan bu planlılık programlılık arkadaş! Biz önümüzdeki haftamızı zor planlıyoruz, adamlar önümüzdeki senelerinin bir akşamı için biletlerini alıyor, yatırımlarını yapıyorlar. Gerçi bu plan meselesi iki taraflı, şimdiden belli olan bir plan için önümüzdeki seneye kadar gerekli tedbirleri alıp o akşamını boş bırakabilirsin. Ay bilemedim.

IMG_2979
Önümüzdeki senenin bilet fiyatları ve bilet alma formu

Şimdiii, gelelim bize “Adamlar İsviçreli” dedirten yere. Gösteri alanına girerken, avuç avuç kulak tıkacı dağıtılıyordu.

IMG_2980
Sponsordan kulak tıkacı

Ekstra bir gıda olmasa da bedava olduğundan, ne için kullanacağımızı bilmesek de ilerde lazım olur diyerek aldık haliyle.

esktra
Açıklayınca komikliği bozuluyor ama yazar burada bu karikatüre gönderme yapıyor.

Efenim bu insanlar, bu bir yıl önceden hazırlanmış, bu sene The Jacksons ve Jesse J’nin şarkılar söylediği şovda kulakları rahatsız olmasın diye bu kulaklıkları takıyorlar. Yani ne diyeceğimi bilemiyorum, her zamanki gibi ikilemdeyim. Gösteriye gelenlerin yaş ortalaması 65 falan olduğundan haklı bir talep olabilir. Bir yandan da, kapısında “Bu mekan kalıcı duyma bozukluğuna yol açabilir.” yazılı yerlerden değil sonuçta. Bilemiyorum Altan!

Son olarak da, tabi bu yorumum sadece oldukça öznel gözlemime dayanıyor ama, İsviçreliler kadar milletlerinden olanı el üstünde tutanını görmedim. Gösterideki bir patenci dışında herkes yabancıydı. Ve o yabancı olmayan patencinin (Stéphane Lambiel) her hareketinde salon tam anlamıyla yıkıldı alkış kıyametten. Hareketlerin özelliklerini anlamaya benim paten bilgim mi yetmedi acaba dersiniz? (Şimdi web sitesine baktım, kendisinden “Swiss darling Stéphane Lambiel” diye bahsetmişler.)

IMG_2966
Ortamın etkileyiciliği ❤ Sahnedekiler The Jacksons!

İsviçre gösteri dünyasını ilk tecrübe edişimi okudunuz efenim, sevgiler!

*“Buz Üstünde Sanat” olarak çevrilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s