Aylardan Ocak, Yerlerden Ovronnaz: İsviçre’de Doktora Yapmak

İsviçre’nin dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğu, buradaki hayat standardının oldukça yüksek olduğu gelip görmemiş kişilerin bile malumudur. Bunun canlı örneğini de benden okumak üzeresiniz! 🙂

Amerika’da ve Türkiye’de doktora yaparken belli bir kredi yükünüz olur, ilk 2 senenizi doktora yaptığınız alanla ilgili dersler alarak geçirirsiniz. Aynen bir lisans öğrencisi gibi derse gider, ödev yapar, sınav olursunuz. Avrupa’daki doktora programlarında ise doktora yapan kişiler öğrenciden çok birer araştırmacı olarak görülürler. Ders, ödev, sınav yükümlülükleri yoktur. Ancak araştırmanıza faydalı olacağını düşündüğünüz alanlarda dersler alırsınız. Bu dersler de bazen 2-3 gün, en fazla 2-3 hafta sürer. Kış ve yaz tatillerinde ise 1 hafta süren dersler yapılır.

Ocak ayında, doktora yaptığım bölümün zorunlu dersi olan “Design Science & Design Thinking” dersini almak üzere İsviçre’deki bir spa ve kayak merkezi olan Ovronnaz’ya gitme sebebim, işte bu sistem!

IMG_2441
Kış Okulu süresince kaldığım odamın manzarası

Dersteki odak, araştırmamızda -hatta hayatta- nasıl daha yaratıcı olabileceğimiz, “kutunun dışında” düşünebilmek için ne yapmamız gerektiği ve bu bağlamda kullanılan test edilmiş onaylanmış yöntemler üzerineydi. Örneğin yaptığımız etkinliklerden biri, “The Marshmallow Challenge“. Belli bir miktar spagetti, bant ve ip kullanarak bir marshmallow parçasını en yüksekte tutmaya yarayan kuleyi yapma denemesi.

IMG_2445
Kulemiz 🙂

Bulunduğumuz yerin tadını çıkarabilelim diye ders saatleri öyle bir ayarlanmış ki, 8:30-20:30 arası ders var; ancak 12:00-17:00 arası boş! Bu durumda bir gün kayak, bir gün spa ile dengeli bir program yapmak mümkün 🙂

IMG_2449
Otelimizden manzaralar
IMG_2708
Kayak pistinden manzaralar

Daha önceki dağ evi kalışımızda yakındığım mevzu, yine gündemdeydi (Evet, yakınabilecek bir şey her daim bulunuyor!). Arkadaş, tamam, hiç tanımadığımız kişilerle aynı odada kalacak olabiliriz ama yataklarımızın böyle bitişik olması mı gerekiyor illa!

IMG_2460
Odamız
IMG_2476
Ders kapsamında yaptığımız bir etkinliğin çıktısı

Geldik tüm gezinin en gerçeküstü kısmına.. Sondan bir önceki gün hocamız, ertesi günkü ders için yanımıza mayolarımızı almamızı söyledi. Tamam dedik ancak gerçekten amaçlarına uygun mu kullanacağız, yoksa başka bir vesile ile mi (sonuçta olay yaratıcılık, mayolara başka bir amaç arayacak olabiliriz!) karar veremedik. Velhasıl derste normalde çay-kahve içtiğimiz arada, hocamız 1 saatlik bir düşünme seansı yapacağımızı, bunu da havuzda gerçekleştireceğimizi söyledi. Bütün sınıf -hocayla birlikte- kendimizi şu ortamda bulduk!

IMG_2489
Ders arası örneği

Eklemek istediğim başka da bir şey yok. Saygıyla!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s