Kendime Meydan Okuyorum: 2016 Koşu Hedefim

Yaptığım sporların hiçbirinde üst düzey bir sporcu ol(a)masam da, küçüklüğümden beri hep sporla iç içe oldum. Sırasıyla yüzme, jimnastik, basketbol, futbol, eskrim yaptıktan sonra, üniversitede daha “yumuşak” olarak tanımladığım yoga ve pilatesle devam ettim. 2014 yılı başlarken ise yeni yıl hedefleri listemin ilk sırasında, düzenli koşmak vardı.

İlk önce haftada en az 3 gün koşmamı gerektiren “Couch to 5K” (kanepeden 5 kilometreye) programına başladım. Alışkanlığı edinince ve tadını alınca da zaten devamı geldi 🙂 Pek çoklarının aksine burada koşmaya methiyeler düzmeyeceğim. Koşu sonrası o rahatlama hissi harika, ancak koşarken zevkten kendimden geçmiyorum. Yoruluyorum, ne zaman hedefime ulaşacağım (zaman ya da mesafe olarak) diyorum, “çok yoruldun, dalağın şişti, biraz dur istersen” diye ikna çabalarına giriyorum. Neyse ki artık taktiklerimi bildiğim için ikna olmuyor ve devam edebiliyorum! Üstelik kafandakilerin bedenin üzerindeki büyük etkisinin de farkındayım! Koşudan dönüp duşa girdiğimdeki o rahatlama hissi, uykumdaki o tatlılık ise zaten bir sonraki koşumun itici gücü.

IMG_0985
Lozan Maratonu’ndan bir yol işareti

Bütün koşularımı Nike Running uygulaması kullanarak yaptığımdan kayıtları mevcut ve dönüp bakmak çok eğlenceli! Benim durumumda ise vaziyet biraz içler acısı…….

İşte 2014 ve 2015 yıllarında aylara göre koşu grafiğim:

koşu2

2015 için hiçbir hedef belirlememiş olmama rağmen eğrilerin benzer ilerlemesi dikkat çekici. Evet, yaz ayları sıcak ve koşulmuyor, tatil ya da şehir değiştirme dolayısıya düzen bozuluyor ve koşu aktivitesi en azda kalıyor. Anlaşılır! Aslında, aylık trend oldukça anlaşılır ve havayla korele bir halde. Burada tecrübelerime dayanarak eklediğim nokta ise, soğukta/yağmurda koşmaktan korkmamanın ödülünün büyük olduğu. Örneğin 2014’te kar kış demeden programa sadık kalarak koştum, çok üşüyen ben kışın gömlekle gezer oldum, üstüne bir de hiç hasta olmadım.

2014’te toplam 250 km koşmuşum, 2015’te ise bu 92 km’de kalmış! Koşmaya başladığımdan beri ise toplamda 348,5 km koşmuşum. Şimdi önce psikolojik bir sınır olan 500 km’yi geçme hedefim var. Spor aktivitelerimi yanında pilates ve -sayılırsa- kayak ile desteklediğimden haftada 3 gün koşmamın mümkün olmadığını da biliyorum. Velhasıl 200 km diyelim ve spor ayakkabıları giyelim!

IMG_1003
Madalyanın parlak yerine denk gelmiş 1 gözlerden kaçmasın lütfen! 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s