Aylardan Aralık, Yerlerden Eskişehir: Ne Yesek?

Günde 3, hatta belki daha fazla sayıda cevap vermek durumunda olduğumuz bu soru, yeni bir şehre gittiğimizde daha da önem kazanıyor. En azından benim için! Her zaman yerellerin ne yediğini, neyin nerede güzel olduğunu öğrenmeye çalışıyorum, bence iyi de yapıyorum. En iyiyi onlar bilmeyecek de turistik gezi rehberleri mi bilecek yani!

Durum buyken, kuşaklardır Eskişehirli bir aileye mensup olarak, herhalde Eskişehir’de nerede ne yenir, nereden ne alınmalıdır cevaplarını vermeye yetkili bir ablayım. Tabi gitmişken ve anneannem babaannem benim için yemekler yapmışken sürekli çıkıp dışarıda yemiyorum ancak yine de bildiğim birkaç adres var. Buyrunuz:

  • Çibörek

Yazılışı sıkça çiğ börek olarak düzeltilmek istenen çibörek, bir Tatar yemeği. Yemeye hazırken içinde herhangi bir “çiğ” malzeme yok, kıyması içine çiğden konuluyor sadece. Bu çiğ ismi Tatarca’dan gelmekte imiş, aldığım duyumlara göre lezzetli demekmiş. En güzeli Papağan’da yenir, yağlıdır, sıcaktır. Yemeden gelmeyin, başka şehirlerdeki buradakine benzemez 🙂

dış
Dış cephe. Papağan’ın uzun ömürlü bir kuş olmasından dolayı bu ismi seçmişler.
IMG_3915
Fiyat listesi
IMG_3917
İşte o lezzet
  • Petibör

Şimdi biz petibör deyince aklına Eti’nin meşhur bisküvisi gelenleriz diyebilirsiniz. Ama Eskişehir’e gidip bir kez o “petibör”ü tattığınızda aklınızda bisküvinin esamesi okunmayacağı gibi, o lezzet aklınızdan çıkmayacak, dilinizden geçmeyecek! Lezzetli, hafif, harika harika harika bir tat. Deneyiniz, bana teşekkürlerinizi iletiniz! En güzeli Lalezar’da, Eski Garaj’ın karşısında, kilosu 2015 sonu itibariyle 30 TL.

IMG_2015
Kutusu bile ağız sulandırmaya yeter! Adresi kutunun üstünden alabilirsiniz 🙂
IMG_2016
Ve işte o lezzet!

*Şu an yaptığım mini bir araştırmada petifür olarak da anıldığını gördüm. Doğrusunu bilemiyorum, ama hangi isimle anarsanız anın eğer Eskişehir’deyseniz neyi kast ettiğiniz anlaşılacaktır.

  • Helva

Herkes iyi kötü helva yemiştir. Bizim marketlerden aldığımız Koska vs. gibi markalar olduğundan helvaya ulaşım zor değil. Ancaaak, düşünün ki Eskişehir’de bir sokak sadece helvacı dolu! Asıl meşhuru met helvası, o da güzel, ama ben Tanınmış Helvacı’nın yaz helvasını tek geçerim. Bütün sokak helvacı olmasına rağmen önünde hep sıra olur. Daha fazla yapsa satacağını bilmesine rağmen aynı miktar yapıp, dükkanı öğleden sonra 4 gibi kapatır, biraz da diğerleri kazansın der.

taninmis-helvaci
Tanınmış Helvacı’da muhtemelen karşılaşacağınız manzara. Görsel bana ait değildir.
  • Boza

İstanbul’dakilerin hiç değilse Vefa Bozacısı var. Eskişehir’de ise canım Karakedi Bozacısı. Eskişehir ayazı için en iyi gelen içecek. Yazın giderseniz de bozayı kaçırdık diye üzülmeyin, limonatasıyla serinleyebilirsiniz. Bozası o kadar kıvamlı ki, dibini minik bir kaşıkla sıyırmanız gerekebilir!

  • Pino Burger

Hamburgerin Burger King, McDonalds tekelinden çıkıp her köşe başında neredeyse bir “gurme” burgerci açıldığı şu günlerde, yaşadığım şehirlerde Pino’yu ah ne arıyor ne özlüyorum. Eti öyle çok kalın, çok doyurucu değil. Ancak bir hamburgerden beklediğim diğer tüm şeyler var ❤ Güzel ve taze bir ekmek, lezzetli bir et ve içinde domates, marul vs. haricinde Amerikan (ya da Rus) salatası.  Çeşitli yerlerde şubeleri var, yolunuzun üstündeki bir tanesine mutlaka girin!

pino_pino_porsuk_pino
Görsel Pino’nun kendi internet sitesinden

Bunlar benim her ama her gidişimde kesinlikle uğradığım yerler! Bunlar haricinde iyi olduğunu bildiğim ama karnımı doyurmak için dışarı çok sık çıkmadığımdan her seferinde uğramadığım birkaç yer var, onları da paylaşayım, belki siz uğrarsınız.

Köfteci Ali: Garın hemen karşısında, güzel köfte-ekmek ve akşam atıştırmaları için ideal!

Ciğerci Ahmet: Ortamı otantik, etler doyurucu, mezeler lezzetli. Yanılmıyorsam canlı müzik de oluyor.

Tadım Pastanesi: Volta atarken dondurmasından yemeden olmaz!

Tüm bu yerlerin adreslerini vermiyorum, internetten kolaylıkla bulabilirsiniz hepsini. Şimdiden afiyet olsun! 🙂

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s