2015 BİTERKEN

Gezmeye eğilimim nasıl başladı bilmiyorum. Annem, ben küçükken neredeye her haftasonu bir yere gittiklerini, tatillerinde de her yaz farklı bir yere gitmeye çalıştıklarını anlatır. Babam, kendimi bildim bileli işi için seyahat eder, iş haricinde de seyahatler planlar. Belli ki, evde olan bitenin bir yansıması olarak, küçüklükten içime işlemiş bu durum 🙂

Ailemden ayrı ilk gezim, ilkokul ikinci sınıfta okulca gittiğimiz Ankara gezisiydi. En sevdiğim arkadaşlarım ve öğretmenimle bir odada kaldığımı ve gezi boyunca çok eğlendiğimi hatırlıyorum. İlk tek başıma yurtdışına çıkışım ise, 9. sınıfın yazında, o zaman lisenin en favori yaz planı olan çalışma kamplarına gitmemle oldu. Fransa’da, Bordeaux’nun bir kasabasında, 3 hafta çadırda kalmak suretiyle, kasabanın tarihi açısından önemli bir taşa giden patika yapmaktı işimiz. Elbette ki 3 hafta çadırda kalma deneyimi yaşarken söylendiğim anlar oldu 🙂 Ama haftada bir gün kurulan kasaba pazarını heyecanla beklemek, 15 kişi için yemek yapmayı o yaşta deneyimlemek, gerektiğinde soğuk suyla duş alabileceğini, böceklerden korkmanın saçmalığını, köpeklerle haşır neşir olabilmeyi öğrendiğim o 3 haftaya, şimdi dönüp yüzümde bir tebessümle bakıyorum.

Bu “gezgin”liğin zirve noktası ise, bir yıllığına Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile gittiğim Fransa’da vuku buldu. Bulduğum her fırsatta gezdim 🙂 Ve buradaki tecrübelerim sayesinde de, gezmek deyince o ilk akla gelen “çok para lazım” cümlesinin, sadece bir bahane olduğunu anladım!

Döndüğümde de şanslıydım, okul bitti yüksek lisans başladı derken hayatımızda Pegasus diye bir şirketin varlığı büyük önem kazandı. Bir gün, o zamanlar henüz 3-4 aydır tanıdığım, şimdi can arkadaşımla otururken, Pegasus’un yeni kampanyasını gorduk ve Beyrut’a biletlerimizi alıverdik! Beyrut’tan sonra ise gezgin ikili olarak, özellikle Türkiye’de pek çok yeri beraber gezdik, tabir-i caiz ise atlayıp atlayıp gittik.

Bu internet sitesini açmak, 2015 yılının başında düştü aklıma ilk kez. Şimdi 2015 biterken, bu seneki gezilerime bakIyorum ajandamdan ve bir yılın hesabını çıkarıyorum sizlerle birlikte.

Urfa

Kıbrıs

Nevşehir

Bursa

Eskişehir

Bozcaada

Bodrum

Lozan

Vevey

Martigny

Montreux

Zürih

Gruyeres

Kabul ediyorum biraz plansızdım, ama ona rağmen tam 12 yer olmuş hedeflediğim gibi 🙂

Yeni yıl için hedefim, gezilerimin yazılarını da eksik etmemek, bol bol fotoğraf çekmek, ve bu fotoğrafların artık dijital çöplüklere dönen harici belleklerde kaybolmamasını sağlamak, yeni şeyler tatmak, kendi sınırlarımı keşfetmeye devam etmek, elimden geldiğince, şartlar el verdiğince hayatın tadını çıkarmak! En büyük dileğim ise, sağlık, herkes için!

Size de dileklerinizin gerçekleşeceği ve hedeflerinizi tutturabileceğiniz, mutlu ve huzurlu bir 2016 diliyorum! Seneye de görüşelim mutlaka 😛

IMG_1891

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s