Aylardan Aralık, Yerlerden Eskişehir: Hadi atlayıp gidelim!

Eskişehir’i yazmam 12 Ay 12 Yer amacında birazcık kaytarmak gibi görünebilir. Zira senelerdir senede en az 2 kere, kuzenlerin evlenmeye başlamasıyla daha da sık Eskişehir’e gidiyorum. Ancak tam da bu yüzden kaytarmak değil, hayatımda bunca yer tutan bu önemli yer blogumda olmasın mı, bence olsun! 🙂

Öncelikle, Eskişehir’e İstanbul’dan ulaşımdan bahsedeyim. Eğer bu yolu otobüsle almak istiyorsanız 5,5 saatlik bir yolu göze alacaksınız. Otobüslerin İstanbul-Ankara arasını 6 saatte alıp İstanbul’a Ankara’dan yaklaşık 250 km daha yakın olmasına rağmen neden Eskişehir’e 5,5 saatte vardığını siz de merak ettiniz biliyorum.  Yoksa buralarda 250 km’yi yarım saatte gidebilecek  bir teknoloji var da bizim haberimiz mi yok dediğinizi duyar gibiyim (He ya!) 🙂 Durum, yol kalitesindeki fark (imiş). Ankara’ya giden bir otoyol var lakin Eskişehir’e gideni yok imiş.

Hal böyle olunca, neredeyse deniz otobüsü ile Bursa’ya geçip oradan Eskişehir’e geçmek bile zaman açısından daha verimli halde. Ama bence, eğer İstanbul’dan gidecekseniz gar Pendik’te olmasına rağmen gözünüzü karartın ve bu yolu trenle alın. Hem gideceğiniz yere 2 saat 42 dakikada varın, hem trafik ve hava koşullarından etkilenmeyin, hem de isterseniz yolculuk esnasında kalkın dolaşın. Haydarpaşa olsaydı tabi ki tadından yenmezdi ama Pendik’e ulaşımı da gözünüzde büyütmeyin, belli yerlerden otobüsler var ve mesela Şişli’den 1 saatte Pendik Gar’a varabilirsiniz.

Yazıda sadece İstanbul-Eskişehir arası ulaşımdan bahsetmişim gibi oldu ama aslında öyle değil. Otobüs zaten banko, gar olduğunu da söyledim, bunlara ek olarak Eskişehir’de havaalanı da var. Seçin beğenin alın (bence illa tren!).

FullSizeRender

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Hızır Çelebi dedi ki:

  Eskişehir’i bir de buradan izleyin.
  Bisikletle gezerek çektiğim videolarım.

  Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Beğen

 2. Eskişehir İlan dedi ki:

  Eskişehir güzel şehirdir, öğrenci dolu bir şehir. Neşe ve huzur dolacağınız bir şehir. Dikkat etmekten fayda var, kış vaktinde geleceksiniz kalın giyinmeyi unutmayın. 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s