Montrö: Caz Festivali’ne rakip etkinlik, Noel Pazarı!

Noel Pazarı konsepti Avrupa’da buz Aralık ayında insanları sokağa çıkarmak için iyi taktik! Hemen her şehrin kendi çapında marketleri, bu zamanlarda Avrupa’da turizmi canlandırmakta. Trenlerde ek seferler, indirimler, gruplara özel teklifler Türkiye’de bir zamanlar moda olan “Al ver, ekonomiye can ver!” sözünün uygulaması niteliğinde.

Lozan’da olunca, ister istemez, buranın marketini gezdik. Kesinlikle görülmeye değer olduğunu söylemek yanlış olur. Ancaak, yanıbaşımızdaki Montrö’deki pazara CFF (İsviçre Demir Yolları) İsviçre’nin dört bir yanından gelen kişiler için kampanya düzenlediğinde, orada bir dur dedik ve en kalabalık olduğu duyumunu aldığımız Pazar günü bu pazarın yolunu tuttuk.

Lozan’dan Montrö’ye gidiş 20 dakikada bir kalkan trenlerle rahat bir şekilde yapılmakta ve yol yaklaşık 30 dakika sürmekte. Bilet ücreti 6.30 frank.

IMG_8229

Montrö garı zaten gezmek isteyebileceğimiz yerlerin tam ortasında olduğundan, gardan aşağı inen merdivenleri takip ettiğimizde göl kenarında ve Noel Pazarı’nın tam ortasındayız. 150 mini dükkandan oluşan koca pazar, aynı zamanda bir insan seli 🙂 Aralık ayı ortalaması en yüksek 6 derecelerde seyreden Montrö’de havanın şansımıza 9-10 derece olması, adım adım ilerleyen kalabalığı açıklamamıza yardımcı oluyor.

Tüm dükkanlar o kadar cicili bicili ki, insanın baktıkça bakası geliyor. Tam öğle vaktinde oradayız; güneşin tadını çıkarmak için güzel ancak akşam ışıkları yanan süslerle daha da güzel olacağı kesin! Tezgahlardan bazıları:

IMG_8162

Upuzun şeker tezgahında ilgimizi çeken, güllü Türk lokumu satılması ve bunun 100 gramının 9 frank (yaklaşık 27 TL) olması oldu. Türkiye’de bolca yemeli, ya da seneye rakip tezgahta kısa günden kar etmeli!

IMG_8164

Kitap ayraçlarında dev kampanya: 4 tanesi sadece 100 frank!

Evet, üst üste fiyatlardan dem vurur oldum ancak dostlar, fark etmenin hiç de zor olmadığı gibi burası pahalı, epey pahalı. Pazarda bizim milyoncularda satılan tipte şeyler olduğu gibi, ilginç ve şık şeyler de var ama kurulan cümle hep aynı: Çok pahalı ya! Üstelik, 1 sene hiçbir şey almadan yaşama hikayesini okuduktan sonra (Okumak için: http://almadim.blogspot.ch/) ve almamayı hayatıma nasıl dahil edebileceğimi tartarken, en güzeli beğendiğin şeylerin fotoğrafını yanında götürmek, kendilerini değil. Gerçi, almamayı tartmasam da bu fiyatlara almam ya, neyse..

IMG_8170

12’de vardığımız pazarı 5 saat sonra terk etmemizi sağlayan etkinlik ise, uçan Noel Baba’yı görme motivasyonumuz oldu. Günün belli saatlerine Noel Baba Leman Gölü kıyısında ekibiyle uçuş yapmakta (imiş). İşte o anlar:

IMG_8213

Evet farkındayım, şu an yeterince etkileyici görünmüyor ama gece olup, Noel Baba’nın arabasının ışıklandığını ve o üzerinde gittiği ipin görünmediğini düşünsenize! İzlerken çocuklar gibi şendim! Bu etkinlik yine İsviçre’de turizmin “like a boss” yapıldığının bir göstergesi bence. Oldukça basit fikir, basit prodüksiyon ama her tarafa astıkları afişlerle o kadar ilgi çekici ki, kayıtsız kalamıyorsunuz, treninizi 1 saat erteliyorsunuz bizim gibi.

Günün sonu: Lozan trenine sığmaya çalışan, trende dip dibe ayakta giden onlar, yüzler..

IMG_8230

Eğer yolunuz buralara Kasım-Aralık gibi düşerse, vakit ayırmaya değer bir aktivite bu pazarı gezmek. Bence, özellikle de akşam karanlığında!

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s