Aylardan Kasım, Yerlerden Zürih: Bütün şehir neden sokakta?

Zürih’te olduğumuz haftasonu havanın güzelliğinden fazlasıyla nemalandık. Pazar günümüzü de müze ve göl kenarında gezinti olarak planlamıştık. Gelelim neler yaptığımıza..

  • Kaldığımız otel şuydu: http://byfassbind.com/hotel/swiss-night-am-kunsthaus-zurich/ Aslında bu seyahatte daha önce hiç denemediğim airbnb denemek istiyordum ama odalar için fiyatlar 130 CHF’den başlıyordu. Ve artık yaş meselesi mi, karakter meselesi mi bilemediğim bir şekilde bende yorgunken güleryüz, nezaket, uzlaşmacı tavır gösterme gibi meziyetler oldukça azaldı. Bir de tuvaleti beraber kullanmak gerektiğinden dedim otellere bakayım. Sonra geceliği 120 CHF olan, güzel yerli bu oteli buldum. Evet, kahvaltı bile dahil olmadığından pahalı ama Zürih’te olacak o kadar dedik artık. En azından temiz ve rahattı, üstelik şu anki evimizden daha büyükti odamız! 🙂
  • İlk durağımız otelimize de çok yakın olan Kunsthaus Modern Sanat Müzesi idi. Gittiğimiz vakitlerde Miro geçici sergisi de vardı üstelik, ama zamanımız kısıtlı olduğundan onu ziyaret edemedik. Hatta tüm müzeyi gezmek 2-2.5 saat sürer diyen görevliyle epey bir çelişerek 2 saatte ancak daha çok ilgilendiğimiz eserleri barındıran üst katını gezebildik. Kimler var derseniz Mondrian’dan Matisse’e, Picasso’dan Dali’ye, canım Chagall’dan van Gogh’a bir sürü güzel tablo ve heykel sizi bekliyor derim.
Aylardan Kasım, Yerlerden Zürih: Bütün şehir neden sokakta?
Picasso – Kadin kafasi
Aylardan Kasım, Yerlerden Zürih: Bütün şehir neden sokakta?
Van Gogh – Kulak sargili ve pipolu otoportre

 

  • Müzeden çıkınca, Zürih’te yaşayan bir arkadaşımızla buluşmak için Odeon Cafe’ye gittik. Burayı özellikle görmek istedik çünkü 1911’de açılmış kafe, yıllardır pek çok “ünlü”nün uğrak yeri olmuş. Einstein’ın burada ders verdiği, Stefan Zweig, James Joyce, Trotsky, Lenin ve birçoklarının Zürih’te ziyaret ettikleri bir kafeymiş. Tabi şu sıralar o eskinin yoğun düşünce, tartışma ortamı yok, daha çok turistik bir yer olmuş. Ama yine de fiziksel olarak ruhunu koruyan, buna ek olarak da yiyecekleri güzel olan bir yer! E daha ne olsun?

 

“Wi-fi yok, birbirinizle konuşun!” yazısı – Felsefi bir duruş mu, pintilik mi emin olamıyorum 🙂

 

Falafelli salata – Alışılmışın aksine kasede değil yayık tabakta ve çok doyurucu!

 

Hamburger

  • Buradan ayrılınca, hava ve güneşin tadını çıkararak göl kenarında yürüyelim, hem de Çin Bahçeleri’ni ziyaret edelim dedik. Yalnız değilmişiz! 🙂 Ne zamandır görmediğimiz, Türkiye’ye dönene kadar da görmeyeceğimizi düşündüğüm bir kalabalığın ortasında bulduk kendimizi. Bisiklet, paten, kaykay, piknik, müzik, güneşlenme; herkes kafasına göre takılmaktaydı.

 

Müzik yapan gruplardan sadece bir tanesi

  • Daha sonra tüm bu yürüyüşün nihai amacı olan, Çin dışında bulunan en iyi “Çin Bahçesi” olduğu iddia edilen, Zürih’in kardeş şehri Kunming’in hediyesi bahçelere vardık. Ama o da ne? Kış bakımı! 😦 Aklınızda olsun, bahçe Nisan ayına kadar kapalı olacak!
Bu da Zürih’teki ikinci ve son günümüzün kuş bakışı özeti! Bir sonraki yazıda da madde madde  “Bence Zürih’te neler yapmalı & bir daha gitsem ne yaparım”ların cevapları olacak!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s